چگونه به کودک خود نه بگوییم؟!

یکی از مهمترین اصول والدین یادگیری توانایی نه گفتن به کودک است.

یکی از مهمترین اصول والدین یادگیری توانایی نه گفتن به کودک است. گاهی اوقات کودکان الزاماتی دارند که قابل قبول نیستند ، نباید به آنها بگوییم در چنین شرایطی نیستند ، اما روش خاصی وجود ندارد که بگوییم اگر از این روش ها به درستی استفاده کنیم ، زودتر به نتیجه مطلوب خواهیم رسید.

زیاد نگفتن کلمه را بی اثر می کند. برخی از کارشناسان معتقدند کودکانی که کلمه “نه” را در زبان بزرگسالان می شنوند حداقل این کلمه را نادیده می گیرند یا هنگام گفتن کلمه فقط به آن توجه می کنند.

پس مادر باید چه کاری انجام دهد؟! آیا او اجازه می دهد فرزندش مثل دیوانه بدود و هیچ محدودیتی برای او ایجاد نکند؟ نیازی به گفتن این همه “نه” نیست. والدین بهتر می توانند بدون گفتن این حرف ها حد و مرزی را برای فرزندان خود تعیین کنند. همین کار را می توانید با گفتن “بله” بدون پاسخ منفی به کودک مورد علاقه خود انجام دهید. مطمئناً باید تعادل در گفتن بله وجود داشته باشد.

یک محیط امن و مناسب فراهم کنید

کودکان خردسال عاشق راه رفتن ، دویدن ، بالا رفتن و پایین آمدن از پله ها هستند و با محیط اطراف خود آشنا می شوند و چیزهای جدیدی را تجربه می کنند. اگر خانه خود را به گونه ای تزئین می كنید كه اشیای شكننده و خطرناك در دسترس باشد ، طبیعی است كه مجبور نیستید دائماً به فرزند خود بگویید ، سر تكان دهید ، جملات منفی دیگر را لمس نكنید و از آن استفاده نكنید. بنابراین ، بهترین راه برای خلاص شدن از مزخرفات تکراری و بی فایده ، چیدمان محیط خانه و دکوراسیون اتاق به گونه ای است که برای بازی و حرکات کودک ایمن و مناسب باشد.

به جملات مثبت نه بگویید

فرزندتان را به خرید می برید و او دائماً دامان شما را می کشد و شکلات می خواهد. همچنین به او می گویید قبل از شام نمی توانید شکلات بخورید. او پاهای خود را به زمین می زند و شما دوباره می گویید نه. این بار او بیشتر لگد می زند و بلندتر جیغ می کشد. وقتی به دالان چهارم رسیدید ، او پنج بار میله را حرکت می دهد تا به خواسته خود برسد. یا به ادعای او تسلیم می شوید تا از شر سر و صدا و افترا در فروشگاه خلاص شوید ، یا به قول خود پایبند هستید و قرمز و سفید می شوید. در هر دو حالت ، شرایط برای شما و کودک دشوار می شود. برخی از کودکان نمی توانند دلیل برخی از قوانین را فقط با شنیدن کلمه نه درک کنند. روانشناسان خانواده بر این باورند که شما می توانید با این کودک مثبت صحبت کنید و به همان نتیجه برسید. به عنوان مثال ، به جای اینکه بگویید قبل از شام نمی توانید شکلات بخورید ، می توانید به او بگویید بله ، شما حق دارید بعد از شام شکلات خود را بخورید.

به خودتان حق انتخاب بدهید

کودک شما در اتاق نشیمن توپ را شلیک می کند و هنگام آماده شدن برای شنیدن وقفه ، فریاد می کشید: نه ، توپ بازی در خانه ممنوع است. اما در عوض ، بهتر است بگویید پسر ، تو می توانی در خانه روی زمین توپ بازی کنی تا چیزی شکسته نشود ، یا به حیاط بروی. با دادن حق انتخاب به فرزند خود ، شما پیشنهاد می كنید كه او كنترل اوضاع را در دست داشته باشد و بتواند به خواسته خود برسد. حتی کودکان از ۱ تا ۳ سال نیز می توانند با انتخاب آسان احساس استقلال و شایستگی کنند. البته به یاد داشته باشید که در این سن گزینه ها نباید زیاد باشد ، فقط از بین ۲ گزینه را انتخاب کنید.

گزینه دیگری را مشاهده و پیشنهاد دهید

کودک ۲ ساله شما با خواهر کوچکترش دست می دهد. شما به او می گویید این کار را انجام ندهد ، اما او نمی تواند جلوی آن را بگیرد زیرا نمی داند چطور این کار را بکند و چگونه عشق و علاقه خود را به بازی با خواهر کوچکش نشان دهد. با گفتن یک جمله کوتاه می توانید جایگزین را به او نشان دهید. و به جای اینکه بگویید: خواهرت را ببوس ، او را نوازش کن! با این کار ، او می آموزد که با کودک چه می تواند بازی کند. برای اینکه بچه های کوچکتر آنچه شما می خواهید را درک کنند ، بهتر است آنچه را می خواهید به آنها نشان دهید. به عنوان مثال ، هنگامی که کودک شما مرغ را گاز می گیرد و آن را در دستان خود نگه می دارد ، می توانید به او نشان دهید که چگونه می تواند حیوان را بدون فشار دادن به آرامی نوازش کند و به او نوک پستان بدهد. وقتی چندین بار شما را می بیند ، می فهمد که شما این کار را به آرامی و بدون آسیب رساندن به حیوان انجام می دهید.

چگونه به کودک خود نه بگوییم؟!

بدانید که اقدامات بسیاری از کودکان عمدی نیست ، به عنوان مثال ، هنگامی که او شما را در صندلی عقب ماشین لگد می زند ، نمی خواهد شما را آزار دهد ، اما کودکان بسیار فعال باید به نوعی انرژی خود را تخلیه کرده و یکی از آنها را تکان دهند. اندامها و قصد یکی از راههای خلاص شدن از شر این انرژی است. در این موارد کافی است توجه کودک را به کاری که انجام می دهد معطوف کند تا او را آرام کند یا راهی جایگزین به او نشان دهد ، مثلاً به جای اینکه فریاد بزنید: پاهای خود را تکان ندهید ، می توانید به او بگویید یک مسابقه! ببین دخترم ، آیا می توانی با پا حلقه های کوچک روی زمین بکشی تا پایت روی صندلی ها نیفتد؟ اگر پت به صندلی برخورد کرد ، بازی کن! در مورد کودک کوچکتر ، به جای اینکه مرتباً فرمان خود را تکرار کنید ، می توانید با دقت دست خود را روی پاهای او قرار دهید و به سادگی بگویید: بگذارید پاها مجسمه شوند!

اما اگر کودک شما آرام نیست و مدام در خانه می دوید ، بهتر است به جای تکرار کلمات تکراری در طول روز ، او را به مکانی امن برای بازی و دویدن برسانید تا بتواند انرژی خود را تخلیه کند ، در غیر این صورت در خانه می نشیند گردن. در خانه و مرتب نباشید گفتن فقط باعث لجبازی و کسالت کودک می شود.

 

چگونه به کودک خود نه بگویید ، یاد بگیرید که به کودک نگویید ، نگویید ، آموزش ندهید

می توانید به کودک خود کمک کنید تا به جای کارهایی که نباید انجام دهد ، یک کار سرگرم کننده انجام دهد. به عنوان مثال ، اگر کودک نوپای شما جعبه غلات را روی زمین خالی کرده و با آن خراب شود ، می توانید حواس او را از یک فعالیت یا بازی مورد علاقه پرت کنید. وقتی با کودک در تماس هستید و از لذت و کنجکاوی او مراقبت می کنید ، او با شما بهتر کار می کند و به درخواست ها و دستورالعمل های شما توجه بیشتری می کند. با این کار زمان کافی برای تمیز کردن زمین در اسرع وقت خواهید داشت.

لحن و حرکات مناسب داشته باشید

نکته مهمی که باید هنگام صحبت کردن و دادن دستورالعمل به کودک در خاطر داشته باشید این است که برای اینکه کودک به صحبت های شما توجه کند ، باید همیشه در فاصله یک متری از او و در سطح چشم باشید و به چشمان او. او و آرام ، محکم و کلمات شما را بشمارید. کودکان بسیاری از کلمات شما را از لحن صحبت شما درک می کنند. بنابراین می توانید با لحنی محکم و بدون گفتن کلمه ای به کودک صحبت کنید. مطمئناً برای لحظاتی که می خواهید فرزندتان به حرف های شما گوش کند ، آن لحن را قوی نگه دارید. با نگاه معنی دار و بصیرت به کودک خود بگویید که من اصلاً از این کارت خوشم نمی آید ، بهتر است ادامه ندهید!

همچنین می توانید از حرکات سر و بدن خود به کودک نشان دهید که باید ترک کند. به عنوان مثال ، به تدریج به کودکتان نشان دهید که وقتی چیزی خطرناک است ، حرکات بدن و صورت شما برای حفظ سلامتی تغییر می کند و اجازه نمی دهید سلامتی خود را به خطر بیندازد زیرا او را دوست دارید. اگر می خواهید از او در برابر خطر محافظت کنید ، می توانید با در آغوش گرفتن به او نشان دهید که چقدر به سلامتی او اهمیت می دهید. بنابراین مدتی که او را در خطر جدی قرار می دهد مدام فریاد بزنید و فریاد بزنید.

 

اگر کودک درخواستی دارد که شما نمی توانید آن را تأیید کنید یا نمی پذیرید ، پاسخ مثبت دهید ، بایستید. اگر کودک ببیند که بعد از اصرار ، گریه و پارس می تواند شما را تسلیم کند ، یاد می گیرد دفعه دیگر برای رسیدن به خواسته های خود از همین روش استفاده کند. بنابراین تنها زمانی به کودک خود بگویید که مطمئن باشید تسلیم نخواهید شد.

متعادل باشید

کودکانی که هرگز نام زندگی خود را نشنیده اند. آنها تنبل می شوند و غالباً در بزرگسالی دچار مشکل می شوند زیرا فکر می کنند باید همه دنیا را دوست داشته باشند و وقتی عکس این را می بینند ناراحت می شوند و گاهی افسرده می شوند و کنار می روند. بنابراین به فرزند خود بیاموزید که قوانینی وجود دارد که باید در همه جا رعایت شود. در خانه ۳-۴ قانون اساسی را از کودکی برای کودک تعیین کنید و البته توجه داشته باشید که این قوانین در درک کودک از هر سنی وجود دارد و در مورد این قوانین جدی باشید و اگر کودک می خواهد آنها را نقض کند ، ندهید او را او. به او بگویید ، و اگر هنوز کار نکرد ، او را جریمه کنید تا بداند که قانون جریمه را نقض می کند.

چند نکته دیگر:
۱٫ راهی برای جلوگیری از نه گفتن خلاف غرایز طبیعی ما نیست ، اما سلامتی کودک ما به توانایی ما در انجام این کار بستگی دارد.

۲٫ شما فقط با صحبت کردن نمی توانید کودک خود را به درستی رفتار کنید. البته روشهای دیگری نیز برای استفاده از گفتگو در یک برنامه کنترل رفتار موفق وجود دارد.

۳٫ کودک کودکی است که وقتی در موقعیت مناسب قرار دارد واکنش مثبتی به خواسته والدین نشان می دهد.

۴٫ در مقایسه با رفتارهای نادرست کودک ، بحث و گفتگو با همسرتان در مورد نحوه کنترل و مدیریت کودک می تواند مشکل بزرگتری باشد.

۵- رفتار مودبانه بهتر است از طریق مدل سازی یاد گرفته شود نه از طریق تهدید و مجازات.

۶٫ كمك به كودك در بروز عادات خواب معمول ، به راحتی احتمال عدم موفقیت بسیاری از روش های استفاده از این روش را از بین می برد.

۷٫ کودک از روی کنجکاوی رفتار بدی خواهد داشت و همیشه نمی تواند عواقب کنجکاوی خود را پیش بینی کند.

سرانجام ، قبل از اینکه نه بگویید ، این ۳ سوال را از خود بپرسید:

۱٫ آیا این بار نه گفتن واقعاً مهم است؟

۲٫ در صورت موافقت ، آیا فرزندم را به خطر می اندازم؟

۳- اگر موافق نباشم ، دلیل خوبی برای مخالفت خواهم داشت؟

در نظر گرفتن این سه موضوع قبل از رویارویی با آنها می تواند بسیار مفید باشد.

منبع:

https://www.beytoote.com/baby/tuition/tell1-child.html

درباره‌ی کاشان نیوز

حتما ببینید

تفاوت ضربان قلب و نبض چیست؟

تفاوت ضربان قلب و نبض چیست؟

آیا نبض همان نبض است؟ ضربان قلب بدن شما ضربان قلب یا تعداد ضربان قلب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *