چگونه به کودکمان یاد دهیم بدون اجازه به وسایل دیگران دست نزند؟

چگونه می توان به کودک یاد داد که به وسایل بزرگسالان دست نزند؟

بسیاری از والدین نگران این هستند که فرزندشان دستگاه های قدیمی را لمس کند. کودکان به طور غریزی کنجکاو هستند و سعی می کنند با تقلید ، تقلید یا مشاهده یادگیری مانند بزرگسالان رفتار کنند ، بنابراین آنها به دستگاه های شما مراجعه می کنند و می خواهند مانند شما از آنها استفاده کنند. اما خطرات استفاده از تجهیزات بزرگسالان سلامت کودک شما را تهدید می کند ، بنابراین نمی توانید این رفتار را نادیده بگیرید.

 

با درک بهتر دلیل رفتار کودک می توانید رفتارهای مضر کودک خود را کاهش دهید. علی رغم تمام تلاش های شما ، ممکن است کودک شما تغییری نکرده باشد و راه حل هایی برای کاهش کار با دستگاه های قدیمی فرزند شما ارائه شده است. اما ممکن است دلایل دیگری نیز برای ناسازگاری کودک وجود داشته باشد که در این صورت گرفتن مشاوره اطفال انتخاب خوبی است.

چرا کودکان به وسایل قدیمی تر جذب می شوند؟

کودکان از بزرگسالان تقلید می کنند

تقلید یکی از روشهای اصلی آموزش کودک خردسال است. تقلید بین سنین ۱ تا ۳ سالگی افزایش می یابد و کودک علاوه بر اطرافیان خود ، از شخصیت های کارتونی نیز تقلید می کند ، که زمینه بسیاری از کارهایی است که کودک شما انجام می دهد ، بنابراین می بیند که وقتی کاری انجام می دهید ، او نیز می خواهد همان چیز تکرار؛ بنابراین او کیف شما را برمی دارد و آن را با خود حمل می کند یا کلاه پدر را روی سر او می گذارد.

تکثیر

تقلید و تقلید تفاوت دارد. تقلید به سادگی تکرار برخی رفتارها است ، اما با تقلید از کودک ، ارتباط عاطفی عمیقی با شما یا شخصی که به او علاقه مند هستید ایجاد می کند. در طول رشد ، کودک یک سری الگوهای رفتاری را می آموزد. در ابتدا ، این الگوها شباهت زیادی به رفتار والدین او دارد و هر چه پیرتر می شود ، آنها را به بزرگسالان دیگر نیز سرایت می دهد. ممکن است متوجه شده باشید که کودک شما هنگام راه رفتن ، صحبت و انجام بسیاری کارهای دیگر می خواهد مانند شما رفتار کند. در واقع ، او از شما تقلید می کند. کودکان از این طریق احساس قدرت می کنند. به عنوان مثال ، یک پسر کوچک قدرت پدرش را به دیگران نشان می دهد.

مدل سازی جنسیت

بعد از ۱۸ ماهگی کودک شما بتدریج از هویت جنسی خود آگاهی پیدا کرده و ویژگیهای شخصیتی زن یا مرد را درک می کند و بعد از حدود ۴ سالگی علاقه بیشتری به وسایل متعلق به جنسیت وی خواهد داشت. وی با مشاهده دیگران نقش های متناسب با جنسیت خود و آنچه از او انتظار می رود را تکرار می کند. به عنوان مثال ، دختران بیشتر به مواد آرایشی مادر علاقه مند هستند.

آموزش مشاهده ای

این یادگیری می تواند در هر مرحله از زندگی اتفاق بیفتد ، اما بیشتر در دوران کودکی مشاهده می شود. کودک از بزرگسالان یا همسالان خود می آموزد که در روند معاشرت نقش مهمی دارد زیرا این روابط را با مشاهده تعاملات شما با همسر یا دیگران یاد می گیرد. به عنوان مثال ، هنگامی که کودک می بیند همسالان خود با تلفن های همراه ، تبلت ها یا سایر وسایل والدین خود بازی می کنند ، آنها را مجذوب خود می کند.

 

لمس ابزار دیگران ، تحصیلات ، تربیت کودک تقلید یکی از راههای اصلی یادگیری کودک کوچک است.

کنجکاوی

دلیل دیگر کودک در لمس وسایل دیگران ، کنجکاوی ذاتی او در مورد گفتار و رفتار والدین است. کودکان با یادگیری رفتارهای جدید اجتماعی می شوند. از آنجا که کودک اولین و مهمترین رابطه او با والدین است ، شما در آغاز الگوی او هستید ، بنابراین او به ابزارهایی که استفاده می کنید علاقه مند است.

آگاهی از شباهت ها

کودک بتدریج می آموزد که به نظر می رسد به چه کسانی شبیه است یا به گروه خاصی تعلق دارد. به همین دلیل است که او از همجنس گرایان خود تقلید می کند تا جایی در این گروه پیدا کند. کودک با پیشرفت در مدل سازی جنسیتی ، بیشتر شبیه پدر یا مادر همجنس باز می شود. به همین دلیل ، این دختر از مادرش مثالی می زند و با برداشتن مواد آرایشی و پوشیدن عروسک خودش این شور و شوق را نشان می دهد.

چگونه به کودکمان یاد دهیم بدون اجازه به وسایل دیگران دست نزند؟

پسر همچنین از شباهت خود به پدرش آگاه است و بیشتر به چیزهایی مانند ماشین علاقه دارد. با این حال ، بسیاری از ویژگی های والدین مانند علاقه به تحصیل ، فناوری ، ورزش و موارد دیگر. مربوط به مدل سازی جنسیتی نیست. بنابراین کودک می خواهد با ویژگی های مدل شناسایی شود. از آنجا که کودک فکر می کند با تقلید از مدل می تواند جایگاه خود را داشته باشد ، بنابراین می خواهد خود را شبیه شخصی کند که دوستش دارد.

علاقه به برقراری ارتباط با بزرگسالان

کودکان دوست دارند با بزرگسالان و دیگران ارتباط برقرار کنند و می خواهند مانند آنها باشند. بنابراین آنها می بینند که چگونه می توانند مانند شما باشند ، که فرصت خوبی برای یادگیری چیزهای زیادی است. بنابراین کودک می خواهد مانند بزرگسالان ، خصوصاً والدینش باشد. به عنوان مثال ، اگر ببیند شما روزنامه می خوانید ، جذب او می شود و ژست شما را گرفته و تظاهر می کند که روزنامه می خوانید ، یا اگر ببیند شما سیگار می کشید ، می خواهد همان کار را بکند.

بچه ها چه کسانی را جذب می کنند؟

اگر دقت کرده باشید ، ممکن است متوجه شده باشید که وقتی صمیمی و مهربان هستید ، کودکان بیشتر به سمت شما و وسایل شما جذب می شوند. در واقع ، وقتی با کودک خود رابطه ای دوستانه و صمیمی دارید ، احتمال اینکه او از شما تقلید کند و ابزارهایی را که استفاده می کنید لمس کند. بعلاوه ، بعنوان والدی که بیشترین کنترل را بر محیط کودک دارد ، احتمالاً شما از کودک تقلید خواهید کرد. به طور کلی ، کسانی که می توانند کودک را خوشحال کنند یا احساس ترس و عصبانیت در او ایجاد کنند ، بیشتر مورد توجه کودکان قرار می گیرند و همین باعث می شود آنها از او تقلید کنند.
لباس های فصلی کودک را بصورت آنلاین سفارش دهید
کیک های خونگی تازه و خوشمزه سفارش دهید

پیشگیری با آموزش ابتدایی

بهتر است به کودک بیاموزید که از کودکی وسایل دیگران را لمس کند. به او بگویید برای لمس وسایل دیگران به اجازه احتیاج دارد. برای ترغیب کودکان به یادگیری بیشتر می توانید از تکنیک هایی استفاده کنید. البته این به معنای پرداخت دیه برای فرزند شما نیست ، بلکه تشویق کلامی او و گفتن دلیل خوب بودن او است.

آرام باش

هر زمان مشاهده کردید کودکی به وسایل بزرگسالان دست می زند سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. رفتاری بیش از حد خشن ، به ویژه تنبیه بدنی ، می تواند باعث شود فرزند شما بعداً برای جلوگیری از مجازات ، به شما دروغ بگوید. در مورد رفتار سنی کودک برای او توضیح دهید: “این باعث ناراحتی من می شود زیرا شما به حقوق دیگران احترام نمی گذارید.” یعنی اشتباه او را به گونه ای توضیح دهید که برای او قابل درک باشد.

محروم کردن

اگر کودک دوباره لمس تجهیزات بزرگسالان را تکرار کرد ، می توانید با قدرت و بدون هیچ تنبیه بدنی او را از فعالیت مورد علاقه خود محروم کنید. به عنوان مثال ، وی اجازه ندارد یک ساعت برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود را تماشا کند و یا بازی ممنوع است.

جبران اشتباهات توسط کودک

شما می توانید ترتیب دهید که کودک اشتباه خود را جبران کند بدون اینکه مورد مواخذه قرار گرفته یا به عنوان دزد برچسب خورده شود. به عنوان مثال ، با کودک خود صحبت کنید و بگویید بهتر است به شخصی که دستگاه را گرفته است بگویید و عذرخواهی کند. البته کودک را مجبور نکنید و فقط برای او توضیح دهید ، این روش خوبی برای جبران خسارت است تا او خودش این کار را انجام دهد.

دلیلش رو پیدا کن

سهل انگاری بیش از حد در اداره وسایل دیگران بعداً مشکلاتی را به وجود می آورد زیرا این رفتار تکرار می شود و به یک عادت تبدیل می شود. بفهمید چرا فرزند شما این کار را می کند. به عنوان مثال ، کودک شما ممکن است دستگاهی بخواهد یا به چیزی احتیاج داشته باشد. همچنین ببینید آیا او مشکلی دارد که باعث استرس و اضطراب او شود یا خیر و یا اینکه آیا او واکنش اینگونه را نشان می دهد.

الگوی خوبی برای فرزندتان باشید

کودکان چیزهای زیادی از شما می آموزند. به همین دلیل بسیار مهم است که گفتار و رفتار شما یکسان باشد ، بنابراین وقتی می خواهید وسایل دیگران را لمس کنید و حتی وقتی ابزار فرزندتان برداشته یا استفاده می شود ، اجازه بگیرید.

منبع:
https://www.beytoote.com/baby/tuition/child02-equipment-permission.html

درباره‌ی کاشان نیوز

حتما ببینید

تفاوت ضربان قلب و نبض چیست؟

تفاوت ضربان قلب و نبض چیست؟

آیا نبض همان نبض است؟ ضربان قلب بدن شما ضربان قلب یا تعداد ضربان قلب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *