دانلود پایان نامه

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

مؤسسه آموزش عالی سوره تهران

گروه آموزشی تئاتر

 

پروژه پایانی جهت اخذ مدرک کارشناسی تئاتر

گرایش: کارگردانی

 

موضوع:

ترجمه فصل پنجم کتاب

اصلاح و بهبود تئاتر


1- باغ دورست
(DOREST)

شرکت دوک (Duke) تحت مدیریت ویلیام داونانت (William Davenant) در اول نوامبر 1660 نمایش نامه ای را در سالزبوری کورت (Salisbury Cort) اجرا کرد، تئاتری که از خشم پیورتین ها (Puritan) نجات یافته بود.
زمین ورزشی لیزل (Lisle) توسط داونانت (Davenant) به تئاتر تبدیل شد و از سال 1671- 1660 که تغییر شکل داده بود، در خدمت این شرکت بود زمین تنیس در خیابان پرتقال نزدیک مهمان سرای لینکلن (Lincoln) زیادی کوچک بود. گیبر (Gibber) به آن به عنوان محل کوچک و فقیرانه ای اشاره می کند. پس کسانی که به ساختن یک تماشاخانه کمدی اهمیت می دادند تصمیم به ساختن تماشاخانه ای در نقشه Dorest Gavden گرفتند. تماشاخانه باغ دورست (Dorset) در 9 نوامبر 1671 افتتاح گردید. این ساختمان آن طور که گفته شده است ارزشی به اندازه 9000 پوند، طولی به اندازه 140 پا (فوت) و عرضی به اندازه 57 داشته است، که قادر به جا دادن بین 1000 تا 1200 نفر بوده است. جلو صحنه بندی بی قاعده تزئین شده بود با مجسمه ها و حکاکی هایی با نشانه ها و علایم وابسته به نشانهای نجابت خانوادگی که هنوز در صفحه مسی تزئین شده توسط دُول ستایش می شوند. اولین کوارتوستله (qurto settle)، امپراطور مراکش فرانسواز برونت (Francois Brunet) در سفرش به انگلستان در سال 1976 برای تئاتر صنفی از تالار نمایش (اودیتوریوم) به جا گذاشت.
در زمانیکه فرانسوی ها کمتر به لباس های آرتیست ها و بازیگران فکر می کردند او بیشتر راحتی تماشاگران را دوست می داشت. تالار نمایش (اودیتوریوم) بی نهایت زیباتر و عملی تر از تماشاخانه های هنرپیشه های فرانسوی بود. کف زمین در نمایشگاه به شکل آمفی تئاتر ترتیب داده شد. صندلی ها طوری چیده شدند که هیچ صدایی شنیده نمی شود. هفت جایگاه مخصوص که هر کدام 20 نفر را در خود جای می دهند همان تعداد جایگاه در طبقه دوم، زیرین و بالاتر از آن، هنوز مانند بهشتی وجود دارد.
2- اولین کوچه دروری (Drury)
اولین تئاتر سلطنتی بین خیابان بریج (Bridges) و کوچه دروری (Drury) خانه یکی از شرکت های کینگ (King) تحت مدیریت توماس کلیگ رو (Thomas, Killigrea) بود. این تئاتر در روز 7 ماه می 1963 با ارزش 2400 پوند افتتاح گردید، درازای بیرون آن 12 فوت و عرض آن 58 فوت بود. وقتی که (Pepys) پپیز برای اولین بار آن را در روز 8 می سال 1663 آن جا دید متوجه مقداری عیوب در طراحی آن شد: این محل با شیوه و تدابیر فوق العاده ای ساخته شده است اما در عین حال دارای معایبی نیز می باشد. باریکی محل های عبور در حال خارج شدن از کف زمین و فاصله صحنه از جایگاه ها که مطمئن هستم شنیدن صدا ممکن نخواهد بود اما با تمام این احوال همه چیز خوب است. بیشتر از همه موسیقی در قسمت زیر می باشد و بیشترین صدای آن در زیر صحنه است که در پایین احتمالاً شنیده نمی شود و مطمئناً باید تعمیر شوند.
3- اصلاح در پیشرفت
در بهار 1966 مقداری اصلاحات در این تئاتر سلطنتی انجام شد و در 19 مارس پپیز (Pepys) عجول رفت که ببیند چه پیشرفت هایی در حال انجام است. تمام این تماشاخانه پر از کثافت بود. داشتند صحنه را وسیع تر می کردند اما خدا می داند که آنها کی می توانند دوباره نمایش بدهند، وظیفه من در این جا دیدار از درون صحنه و دستگاه و اطاق های تمرین بود و حقیقتاً این ها ارزش دیدن داشت.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

word


 
 
فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar فشرده شده اند
برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید
 

 دانلود پایان نامه کارشناسی تئاتر- اصلاح و بهبود تئاتر


پاسخی بگذارید