دانلود پایان نامه

پایان نامه جهت دریافت درجه کاردانی

رشته کامپیوتر – گرایش نرم افزار

موضوع:

ADSL – اینترنت پرسرعت

   با فرمت ورد  word  ( دانلود متن کامل پایان نامه  )


پیشگفتار:
عصر حاضر عصر انفجار اطلاعات است و پیشنیاز ورود و دسترسی افراد به اطلاعات و شبکه جهانی اینترنت، زیر ساخت مخابراتی مناسب است. در ایران سالهاست که تنها راه ارتباطی مرسوم، استفاده از خدمات کُند و لاک پشتی Dial – up است.
احتمالاً شما همه از آن دسته از کاربران اینترنت هستید که از Dial-up یا همان سیستم شماره گیری استفاده می کنید، یک مودم معمولی بر روی سیستم خود دارید، زمان زیادی از وقت شما هر روز باید صرف شماره گیری و اتصال به اینترنت و قطع و وصل های متوالی شود، در زمان استفاده از اینترنت خط تلفن شما مشغول است و هزینه تلفن را هم باید پرداخت کنید، مولتی مدیا در اینترنت را هم بی خیال شده اید و در آخر این که از سرعت کُند و حلزونی اینترنت هم کلافه هستید.
اما راه های دیگری نیز برای دستیابی به اینترنت وجود دارد. از جمله خدمات «باند پهن» یا «Broad band» که خودِ این روش نیز دارای انواع مختلفی مانند: Satellite, Wireless xDSL و … می باشد.
سالها ست که با توجه به قوانین، مقررات و زیر ساخت های مخابراتی موجود، در کشور ما تکنولوژی های مبتنی بر DSL و بیسیم بعنوان روشهای مقرون به صرفه و در دسترس معرفی و زمزمه می شود. یکسال پیش بود که «وزارت پست و تلگراف و تلفن» که حالا دیگر به «وزارت فناوری ارتباطات و اطلاعات» تغییر نام داده است به چند شرکت خصوصی به عنوان پیمانکار و مجری، مجوز راه اندازی و ارائه سرویس های اینترنت پرسرعت، با بهره گرفتن از بستر مخابراتی و بیسیم را ارائه کرد.
اما در این پایان نامه- که از چهار فصل تشکیل شده است- در مورد روش DSL که پر مصرفترین و به نوعی کم هزینه ترین نوع روش های «باند پهن- broad band » است و همچنین در موردADSL که متداول ترین و پرکاربردترین نوعِDSL می باشد صحبت خواهیم کرد و به نحوه ارائه آن در ایران، خواهیم پرداخت.

  • و اما اشاره ای به محتوای هر فصل
  • فصل اول : سرگذشت اینترنت

مطالب این فصل اشاره دارد به « تاریخچه اینترنت»، «گسترش و پیشرفت اینترنت» و همچنین مانعی که بر سر راه پیشرفت هر چه بیشتر اینترنت قرار دارد، یعنی مشکل «محدودیت پهنای باند».
البته شایان ذکر است که، برای رهایی از این مشکل مجبور هستیم که به استفاده از روش های ارتباطی «باندپهن broad band» روی آوریم. محبوب ترین تکنولوژی «باند پهن» در جهان، تکنولوژی DSL می باشد. و از میان انواع سرویس های DSL، ADSL پرمصرفترین و پرطرفدارترین نوع آن می‎باشد در فصل چهار، به تعریف تک تک این مفاهیم خواهیم پرداخت.

  • فصل دوم: آشنایی با معماری اینترنت، شبکه تلفن عمومی و مودم

در این فصل در مورد یکسری مطالب پایه و پیش نیاز مانند« معماری اینترنت و چگونگی انتقال اطلاعات در اینترنت»، «شبکه تلفن عمومی»، «مودم» و «مدولاسیون» صحبت شده است.


  • فصل سوم: روش های مختلف ارتباط با اینترنت

در این فصل به روش های مختلف ارتباط با اینترنت از جمله DSL , Dailup و … و اینکه کدام یک می تواند بهتر باشد اشاره شده است.

  • فصل چهارم: ADSL

موضوعاتی که در این فصل آمده به طور خلاصه عبارتند از: تعریف سرویس xDSL بیان انواع DSL ، تعریف ADSL ، بیان اینکه ADSL چگونه کار می کند؟، بیان تجهیزات ADSL ، … مزایا و معایب آن، ADSL2 ، وضعیت ADSL در ایران، وضعیت آن در جهان و … و آینده ADSL .

 

چکیده
 فناوری ADSL
Asymmetric-DSL یا ADSL، یکی از فناوری های رده xDSL است.DSL یاخطوط اشتراک دیجیتالی با بهره گرفتن از کابلهای تلفن معمولی، امکان بهره گیری از سرعت بالا را برای اتصال به اینترنت فراهم می کند DSL .امکانات و روش های گوناگونی برای مصارف خانگی فراهم می کند که مناسب ترین آنها روش خطوط دیجیتال نامتقارن یا ADSLاست. در این روش با بهره گیری از نوعی خاص مدولاسیون، پهنای باند قابل استفاده برروی کابل تلفن به باندهای فرکانسی متفاوتی تقسیم و هر سیگنال فرکانسی (صوت ، ارسال و دریافت داده های دیجیتالی) در یک باند صورت می پذیرد. بدین صورت در هنگام اتصال به اینترنت دیگر خط تلفن برای مکالمات صوتی اشغال نخواهد بود و امکان تبادل صوت و تصویرنیز وجود خواهد داشت. در ADSL سرعت ارسال اطلاعات با سرعت دریافت اطلاعات مساوی نخواهد بود، در بالاترین سطح تئوری، امکان دریافت اطلاعات (DownStream) با سرعتی در حدود 8mbps  و ارسال داده (UpStream) با سرعتی معادل 640 mbps فراهم می شود. دقیقا بدین خاطر از ADSL بانام نامتقارن یاد می شود. بصورت عملی یک کاربرخطوط ADSL می تواند با سرعتی در حدود 2mbps دریافت و 256mbps ارسال  اطلاعات برروی اینترنت داشته باشد. در استفاده از اینترنت با فناوری ADSL از Dial up وشماره گیری و انتظار برای اتصال یا قطع ارتباط خبری نخواهد بود و شما بصورت دائمی با مرکز ISP و در نهایت شبکه اینترنت متصل خواهید بود. با روشن کردن کامپیوتر خود اتصال شما به اینترنت برقرار می شود.
مزایای ADSL
 اولین دستاورد ADSL بهره گیری از خطوط تلفن معمولی و شبکه ارتباطی آماده خواهد بود و در نتیجه نیازی به سیم کشی و  تجهیزات جدید مخابراتی نیست.  عدم اشغال خط تلفن در هنگام اتصال به اینترنت، امکان استفاده از اینترنت پر سرعت به نسبت روشهایی مانند Dial up برروی سیستم های خانگی و شرکتهای کوچک که از امکانات پیشرفته ای برخوردار نیستند، اتصال دائمی به شبکه اینترنت بدون نیاز به شماره گیری و اشغال بودن خط ، هزینه کم  در نصب و راه اندازی و خرید تجهیزات، کاهش هزینه و عدم نیاز به تجهیزات اضافی  برای کاربران خانگی در استفاده از اینترنت و راه اندازی آسان و سریع از دیگر مزایای مهم ADSL است.
□ معایب خطوط ADSL
در فناوری های DSL کیفیت و سرعت انتقال اطلاعات وابستگی زیادی به مسافت میان کاربر مشترک با مرکز تلفن ارائه خدماتDSL دارد. هرچقدر مشترک از مرکز تلفن مسافت دورتری داشته باشد به همان نسبت از سرعت و کیفیت پایین تری برخوردار خواهد بود. در مسافت های بالاتر از 5 کیلومتر عملا ارائه سرویس  اینترنت پر سرعت امکانپذیر نیست. عدم تقارن سرعت ارسال و دریافت اطلاعات درADSL نیز برای شرکت هاو سازمان های بزرگ مشکل ساز خواهد شد. ضعیف  و فرسوده بودن زیربنای ارتباطی مخابراتی و عمدتا عمر بالای خطوط تلفن که تاثیر مستقیمی برکیفیت و سرعت خدمات ADSL خواهند داشت.
 ADSL چگونه کار می کند؟
زوج سیم مسی تلفن شهری از محدوده فرکانسی میان صفر تا 2 مگاهرتزپشتیبانی می کند که از این میان فقط برای کاربردهای شهری تلفن ثابت(PSTN) از پهنای باند 4 کیلوهرتز پشتیبانی می شود. بدین معنی که هنگام استفاده از تلفن معمولی حداکثر باند فرکانسی 4 کیلو هرتز  مورد استفاده  قرار گرفته و مابقی باند بلا استفاده می ماند. ADSL با بکار گیری تکنولوژیهای مدولاسیون تقسیم فرکانسی و فشرده سازی اطلاعات این امکان را بوجود می آورد که سیستم شماره گیری تلفن بتواند از پهنای باند 4 کیلوهرتز خود استفاده کند و مابقی باند فرکانسی آزاد برای اتصال به اینترنت و تبادل اطلاعات میان کاربر و مرکز خدمات ADSL استفاده شود. استفاده از محدوده فرکانس 4 کیلوهرتزی نمی تواند بیشتر از56kbps سرعت در اختیار کاربران قرار دهد و بااستفاده از یک پهنای باندی معادل 2 مگا هرتز میتوان تصور کرده که چه مقدار بر سرعت تبادل اطلاعات افزدوه می شود (چیزی در حدود 500 برابر) و در این حالت است که میتوان به سرعت های 8mbps و حتی خیلی بالاتر دست یافت (تکنولوژی های جدیدتر ADSL قادر به ارائه سرعت هایی بیش از 20mbps می باشند). در عمل ADSL از پهنای باند فرکانسی 30KHz تا 138KHz برای ارسال اطلاعات و باند فرکانسی 138 KHz تا Mhz 1.1 برای گرفتن اطلاعات استفاده می کند. سازندگان تجهیزات ADSL معمولا از دو استاندارد تقسیم سیگنال فرکانسی استفاده می کنند :DTM وCAP، استاندارد قدیمی CAP با تقسیم کردن تمام پهنای باند به سه بخش مجزا، به مکالمات تلفنی باند صفر تا 4 کیلو هرتز را اختصاص می دهد و برای ارسال داده (Upstream) محدوده 25 تا 160کیلوهرتز ودریافت اطلاعات از باند 240 کیلوهرتز به بالا صورت خواهد گرفت. بنابراین در نهایت این شیوه از سه کانال مجزا استفاده می کند. استاندارد DTM با تقسیم کردن پهنای باند به 247 کانال مجزا و اختصاص کانال هایی برای دریافت و ارسال داده انعطاف پذیری بیشتری را در کیفیت سرویس بوجود می آورد. ولی درعوض پیاده سازی به مراتب پیچیده تری دارد.
فارغ از تجهیزات مخابراتی تکنولوژی های DSL بطور ساده در یک نگاه می توان گفت ADSL از دو دستگاه خاص استفاده می کند: یک دستگاه معروف به مودمهای DSL در محل مشترکین و دستگاه DSL Access Multiplexer (DSLAM) در محل شرکت ارائه دهنده خدمات. ADSL مودمهای DSL که با نام ATU-R نیز از آنها یاد می شود، مسئولیت برقراری اتصال میان کامپیوتر مشترک را با خط DSL برعهده دارند. این نوع از مودمها معمولا با USB و یا پورت اترنت 10base-T به کامپیوتر کاربر متصل می شوند DSLAM . با جدا سازی باندهای فرکانسی 4 کیلوهرتزی از دیگر پهنای باند برای هر خط اتصالی ADSL امکان ارتباطات کاربران و اتصال به تجهیزات مجتمع پر سرعت را برای اینترنت در مراکز ارائه خدمات ADSL فراهم می کند. فرکانس باند 4kbps نیز به سمت سوئیچ های مخابراتی هدایت می شود. به هر DSLAM صدها زوج سیم متصل می شود که درنهایت بسوی یک اتصال اینترنت با پهنای باند خیلی زیاد هدایت می شوند و تا وقتی این پهنای باند اشباع نشده است، مشترک می تواند به صورت یکنواخت و با سرعت بالا از اینترنت استفاده کند. در سمت مشترک، گاهی نیاز است که از یک دستگاه فیلتر جداکننده بنام Splitterنیزاستفاده شود تا میان باند فرکانسی صدا برای مکالمات تلفن با اطلاعات ت ADSL داخل بوجود نیاید.
2 ADSL گامی فراسوی اینترنت پر سرعت
فناوری ADSL تحولی عظیم و یک نقطه عطف در صنعت ارتباطات راه دور و استفاده از شبکه جهانی اینترنت با بهره گرفتن از امکانات و زیر ساختهای موجود در کشورها و سازمانها است و امکان خدمات آنلاینی همانند صوت و تصویر و ویدئو را فراهم می کند. با این وجود با نگاهی فناورانه تر به مزایا و معایب ADSL، فاصله میان سرعت عملی ارتباطات ADSL برروی کامپیوتر مشترکین و بحث محدودیت فاصله میان مراکز ADSL با مشترک دو مشکل پیش روی این فناوری هستند. همچنین برخی پارامترهای کیفیتی نیز هنوز در ADSL پوشش داده نشده بودند. به همین جهت در سال 2002 و 2003 استاندارهای جدیدی برای این فناوری با نام 2 ADSL و + ADSL2 تعریف شد. در یک نگاهی کلی ADSL2 امکان حرکت بسمت سرعتهای نجومی مانند 24mbps را فراهم می کند و +2 ADSL بر مسافت موثر این تکنولوژی تا مرز 6 کیلومتر می افزاید. این همه ماجرا نیست، امکان انتقال صوت و تصویر، افزایش بهره وری از پهنای باند و کاهش اتلاف باند فرکانسی، تفکیک پذیری بهتر باند فرکانسی مکالمات تلفنی با باند ADSومدیریت توان الکتریکی نیز از مهمترین  دستاوردهای فناوری های جدید ADSL هستند. Reach ADSL2 دیگر استاندارد جدید ADSL است که باز برخی کمبودهای استانداردهای قبلی را کامل نموده است. آنچه گفتنی است تطبیق و سازگاری کامل این نوع از استانداردها با مودمهای از نوع ADSL است. لذا برای بهره گیری از این فناوری ها نیازی به تعویض مودم و تجهیزات ADSL نیست.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

word


 
 
فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar فشرده شده اند
برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 لینک دانلود :

 پایان نامه رشته کامپیوتردرباره اینترنت پرسرعت


پاسخی بگذارید