دانلود پایان نامه

 

مقدمه

آنچه که بررسی زیست محیطی نامیده می شود در نگاهی عمیقتر فراتر از آن است که  بتوان در مدتی کوتاه به صورت کامل به آن دست پیدا کرد . در تهیه این پایان نامه مسائل و دشواریهای خاصی از جمله کمبود منابع کتابخانه ای، دقیق نبودن آمار و اطلاعات ارائه شده از طرف سازمانهای مرتبط و پراکندگی و عدم انسجام گزارشات موجود در ارتباط با پارک سبب گردید که کار طولانی تر شود. همکاریهای مسئولین پارک و ارائه آماری که به دست آوردن آنها بسیار وقتگیر و مشکل بود و از همه مهمتر کمک بی دریغ  آنها در مطالعات میدانی از جمله محاسن کار محسوب می گردند. در این پایا ن نامه به بررسی اجزای تشکیل دهنده پارک پرداخته شده و سپس به ارزیابی و در نهایت بررسی تعارضات و ارائه چندین راهکار اصلاحی پرداخته شده است.

1-1- هدف از انجام تحقیق

با عنایت به نیازمندیهای روز افزون جامعه به توسعه فضاهای سبز شهری لزوم آگاهی و شناخت عمیقتر  نسبت به این قبیل اماکن از کلیه جهات  بر انسانها مفروض  است. همانطور که بر همگان واضح است شناخت و داشتن آگاهی بیشتر در باره یک پارک سبب ایجاد انگیزه و علاقه در ارتباط با آن پارک می گردد و بازدید کنندگان امکان استفاده بهینه از پارک را می یابند و این نکته از آنجا اهمیت بیشتری پیدا می کند که سبب ارتقاء سطح کیفی و بهبود آن می گردد. در این ارتباط هدف اساسی از کالبد شکافی و تشریح اجزای پارک ساعی به عنوان یک الگوی بارز و قابل  تعمیم در سایر پارکهای شهری در قدم اول، ایجاد شور و انگیزه  مضاعف و تشدید احساس مسئولیت پذیری در کلیه آحاد جامعه در امر شناخت، حفظ، نگهداری و پاسداری از این کانونها به عنوان باغها و سرمایه های ملی بوده و در قدمهای بعدی با توجه به بروز یک سلسله از توهمات نسبت به حقیقت  ذاتی و موجودیت پارکهای شهری ، رکود و یکنواختی حاکم بر جو و بافت بازدیدکنندگان و به خصوص کمبود مراکز فرهنگی و تفریحی، تشویق و ترغیب اولیای امور نسبت به  بررسیهای همه جانبه و تدوین برنامه های اصولی در راه غنی سازی این کارگاههای فرهنگساز کشور مطمع نظر می باشد. با امید به آنکه بتوان با ساخت محیطهایی هرچند کوچک در بناسازی پایه های یک جامعه سالم شریک بود.

 

 

 

 

 

 

 

1-2- پیشینه تحقیق

پارک ساعی تهران تنها یادگار ایده درختکاری در تپه های شمالی شهر  تهران می باشد که توسط مرحوم مهندس ساعی در چندین دهه پیش ارائه گردید. در آن زمان هیچگونه بررسی و یا تحقیق بیشتری در ارتباط با شرایط آن موقع پارک صورت نگرفته بود و بعدها پس از تحویل پارک به شهرداری تهران در چگونگی بهره برداری از پارک تغییراتی صورت گرفت و بنابراین تنها آمار و ارقام تقریبی از آن در صورتجلسه های موجود ثبت گردیده است.بررسیهای گسترده تر  در ارتباط با این پارک تنها گزارشات پراکنده ای را از وضعیت پارک در سازمانهای مرتبط از جمله شهرداری منطقه 6 و سازمان پارکها و فضای سبز شهر تهران نشان می دهد که آن  هم به صورت دستنویس های غیر رسمی می باشد و سایر اطلاعات در حد نقل  قول مسئولین سازمانهای مذکور
می باشد در این میان تنها گزارش رسمی موجود گزارش نگرشی بر پارک ساعی تهران می باشد که با همکاری ارکان مختلف موجود در شهرداری منطقه 6 تهیه و تنظیم گردیده است که مربوط به سال 77 می باشد. لذا آنچه در این مجموعه خوانده می شود نتیجه یک بررسی کلی و تدوین اطلاعات مختلف از منابع گوناگون دولتی و خصوصی موثق می باشد و جا دارد که در اینجا از کلیه افرادی که با دادن اطلاعات هرچند جزئی گره ای را از مسائل موجود در گردآوری مطالب بازنموده اند قدردانی گردد و این مجموعه که در قالب پایان نامه کارشناسی رشته مهندسی محیط زیست  با دیدی کاملاً منطبق بر واقعیتهای موجود و مبانی محیط زیست برای اولین بار تنظیم شده است تقدیم  به جامعه سبز دوستداران محیط زیست می گردد . با امید به آنکه  این تجربه بهره آوری برای تهیه مونوگرافی های مشابه دیگر برای سایر پارکها گردد.

 

 

 

 

1-3- روش کار و تحقیق

در تمام مراحل انجام تحقیق  از دو روش مطالعات میدانی و کتابخانه ای استفاده گردید.

مطالعات کتابخانه ای

در این مرحله از بررسیها ابتدا با توجه به موضوع پایان نامه به کتابخانه های مربوط رفته و فهرستی از کتابها و مجلات و گزارشاتی را که مربوط با  عنوان بودند تهیه گردید و سپس از بین فهرست آنهایی را که صددرصد مرتبط با موضوع بودند جدا گردیده و بقیه آنها به عنوان فهرست تکمیلی کنارگذاشته شده است. با مطالعه مطالب موجود به جمع بندی پرداخته و سپس فهرست جدیدی از مطالب موجود در پروژه ایجاد گردیده است. آنگاه با نظر و راهنماییهای استاد راهنما مطالبی که هسته اصلی پایان نامه را تشکیل می دادند جدا وسپس نوشته شده است و بعد با توجه به کم و کاستیهایی که در ادای مطالب برای هسته  اصلی وجود داشت به پیدا کردن مطالب تکمیلی پرداخته و در فهرست تکمیلی این مطالب پیدا و سپس یادداشت گردیده است. هنگامی که مطالب نوشته می شد نقشه ها ، جداول ، اشکال و عکسهای لازم برای توضیحات بیشتر و تفسیر بهتر نیز جمع آوری می گردید.آنگاه به تکمیل نقشه ها و جداول پرداخته شده و سپس با توجه به اطلاعات موجود و لازم و سر فصلهای موجود در فهرست مطالب به ارزیابی پارک پرداخته شده است . برای این مرحله از کار ارزیابیهای گوناگون درمنابع مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است و آنهایی که به واقعیتهای موجود در این زمان نزدیکتر بود انتخاب و با عنایت به نوع امکانات و ضوابط زیست محیطی موجود تغییر و سپس بیان گردیده است . در مرحله بعد به بررسی تعارضات موجود در پارک پرداخته شده است که برای این کار از کتب و مجلات طراحی و صاحبنظران در این رشته استفاده  گردیده است. و سپس با نگاهی به محدودیتها و کمبودهای موجود در پارک چندین پیشنهاد اصلاحی برای استفاده بهینه از پارک ارائه گردیده است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق :  پارک ساعی

دسته‌ها: متفرقه