دانلود پایان نامه

مقدمه

خانواده اولین و مهم ترین نهاد درتاریخ فرهنگ و تمدن انسانی است واولین مدرسه ای است که انسان درآن تعلیم می یابد و با اصول زندگی اجتماعی وروش تفاهیم بادیگران آشنا می شود. خانه، فضایی است که درزیر سقف آن ارزش های اخلاقی و اجتماعی ازنسلی به نسل دیگر منقل می شود و اسباب رشد عاطفی، اخلاقی، اجتماعی افراد فراهم می گردد. درجهان امروز متأسفانه به رغم تعالیم حیات بخش انبیاء بنیان خانواده درکشورهای صنعتی درحال فرو ریختن است واگر خرمندان و متفکران برای جلوگیری از این پیش آمد، تدابیر لازم را اتخاذ نکند، بخش عظیمی از ارزش های والای انسانی دسخوش خطر خواهد شد و عالم بشری با بحران های مضاعفی روبرو خواهد گردید. سست شدن اساس خانواده، افزایش خشونت، اضطراب، ناامنی و بحران های اجتماعی به واقع ریشه درعدم توجه به اهمیت و نقش خانواده دارد. همان طور که می دانیم شخصیت هرفرد درخانواده شکل می گیرد. روابط عاطفی پدران و مادران با فرزندان خود، اهمیت وئ نقش خانواده دارد. همان طور که می دانیم شخصیت هرفرد درخانواده شکل می گیرد. روابط عاطفی پدران و مادران با فرزندان خود، اهمیت خانواده و نقش آن را روشن می سازد. ادراک ارزش های معنوی واخلاقی، رشد اجتماعی، عاطفی، عقلانی و بدنی، درحد وسیع درخانواده صورت می گیرد. بنابراین خانواده را باید نهادی مقدس یا باارزش تقلی کرد. ازسوی دیگر، خانواده نهادی است که عواطف فرد در آن شکل می گیرد فرد درخانواده نحو بروز عواطف را فرا می گیرد. کنترل کردن عواطف را می آموزد و نیازهای عاطفی خود را تأمین می کند. شاید هیچ نهاد اجتماعی دیگری به اندازه خانواده در تامین نیازهای اساسی روانی به ویژه نیازهای عاطفی، موثر نباشد. به زعم   اکثر قریب به اتفاق دانشمندان علوم انسانی آنچه تحت عنوان نابسمانی هاغی رفتار بشری و به بیان صحیح تر اختلات رفتاری از قبیل بزهکاری، اعتیاد به مواد مخدر، سرقت، سرگشتگی های جنسی، فرار از کانون خانواده و … در  جامعه  مشاهده  می شود ، درحقیقت منشاء و مأوا در تربیت های غیر اصولی و نابسامی های خانوادگی دارد. بنابراین از روزی که توجه علمای انسان شناسی و به خصوص روان شناسان به منشأ علت عمده اختلالات رفتاری بشری جلب گردید، دروان کودکی سال ها ی سرنوشت ساز برای پرورش شخصیت و به تبع آن محیط خانواده به عنوان اولین و مهم ترین پرورشگاه، مورد توجه و بررسی پژوهشگران قرار گرفت.

یکی از ویژگیهای دنیای امروز انفجار علم ودانش درهمه حوزه های و تأثیر ژرف آن در زندگی فردی و اجتماعی است. به تناسب گسترش علوم، حیات روانی انسان ها، پیچیده گی می یابد. و برای شناخت بهتر انسان ها نسبت به یکدیگر در مناسبات اجتماعی که خانواده بارزترین نمونه آن است، محتاج به علم و دانش بیش از مناسبات اجتماعی که خانواده بارزترین نمونه آن است، محتاج به علم و دانش بیش از گذشته هستیم و این امر آموزش های خانواده را برای هرزن و هرمردی ضروری می سازد. آموزش هایی که ضمن ایجاد شناخت بیشتر اعضای خانواده را قادر می سازد نقش ها و وظایف خود را در رابر همسر و فرزندان به بهترین شکل انجام دهند.

رویکرد نظریه پردازان به مساله تاثیر محیط و عوامل محیطی بر پرورش ورشد قوا و استعدادهای انسانی و اهمیت این عوامل دردوران کودکی مساله آموزش والدین را به عنوان یک راه روش کار مطرح ساخت. از طرف دیگر می دانیم که مدرسه دومین واحد متشکل و درحقیقت به عنوان پلی برای ورود کوکان از محیط محدود بسته و تحت کنترل خانواده به جامعه بزرگ و متنوع انسانی است که درمسیر تلاش برای آموزش والدین مورد توجه مجریان برنامه های آموزش والدین قرار گرفت. مدارس از این جهت که خانه دوم فرزندان محسوب می شوند، مکان مناسبی برای بررسی و تنظیم برنامه های متناسب برای آموزشی والدین هستند. بنابراین نخستین کوشش ها درجهت آموزش والدین درهمین مکان ها و با کمک و مساعدت مربیان مدارس و استادان دنشگاهها صورت می گیرد. انجمن اولیاء و مربیان وزارت آموزش و پرورش متکفل برگزاری این گونه کلاسهای آموزش مسائل تربیتی برای والدین دانش آموزان در ایران است. این کلاسها تحت عنوان کلاسهای آموزش خانواده دایر شده است که در وهله اول گام مثبت و موثری درجهت شکوفایی استعدادهای دانش آموزان این آینده سازان جامعه است.

طرح مساله و انگیزه تحقیق

پیش از بیان موضوع و اهمیت آن، گفتن اینت نکته لازم است که آموزش و پرورش باید پیشرفت و ترقی و تعالی هرجامعه و هرممکلت است، زیرا نوآوریهای علمی، فنی و مسائل مربوط به تکنولوژی و دیگر دانشهای بشری وابستگی نام با مجموعه آموزش و پرورش دارد.

اصولا تحولات و دگرگونیهای سریع اجتماعی در پرتو آموزش و پرورش برنامه ریزی شده منظم، انعطاف پذیر و اساسی امکان پذیر است.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

نقش خانواده در جامعه امروزی