دانلود پایان نامه

 

مقدمه

ویندوز NT نسبت به سیستمهای عامل OS/2 و UNIX و ویندوز 16 بیتی دارای برتری هایی است که این خصوصیات و امکاناتی که ویندوز NT دارد، با یک سیستم عامل یا بیشتر نیز قابل دسترسی است. ولی هیچ کدام از سیتم عاملها قابلیتهای ویندوز NT را ندارد. در این قسمت مهمترین خصوصیات NT را معرفی می کنیم و یکسری خصوصیات کلیدی NT را شرح می دهیم.

1- آدرس دهی 32 بیتی

در انیجا لازم است توضیحی در مورد اینکه آدرس چیست و نحوه آدرس دهی که میکروسافت DOS چگونه است بدهیم. آدرس کلاً محل یک بایت از اطلاعات در حافظه کامپیوتر یا Mass storage می گویند. آدرس بر دو نوع است. آدرس می تواند فیزیکی و یا می تواند مجازی باشد.

1-1- آدرس دهی فیزیکی: به بایت داده معین در محل فیزیکی معینی از حافظه یا دیسک اشاره می کنند.

2-1- آدرس دهی مجازی: به آدرس منطقی (نرم افزاری) اشاره می کند که سیستم عامل به آدرس فیزیکی معینی اشاره می کند.

مطلب قابل توجه در انیجا این است که ویندوزNT از بین دو آدرس دهی، از آدرس دهی مجازی استفاده می کند که برای هر درخواست اصولاً چهار گیگابایت اختصاص داده می شود که البته 2 گیگابایت آن برای سیستم عامل منظور می شود.

به دنبال پیشرفت مایکروسافت DOS به دلیل محدودیتهای حافظه، میکروپروسسورهایی از قبیل 8086 و 8088 شانزده بیتی که یک فضای آدرس دهی بیست بیتی را عرضه می داشتند طراحی کردند. یعنی در واقع این میکروپروسسورهای می توانستند یک مگابایت از حافظه را به طور فیزیکی آدرس دهی کنند. با توجه به این که بیست بیت به خوبی در کلمه (word) شانزده بیتی جای نمی گرفت مهندسین INTEL برای دستیابی به هر آدرس، طرحی به نام تقسیم حافظه ارائه دادند.

در این نوع آدرس دهی آمدند یک مگابایت را به 16 قسمت تقسیم کردند که هر قسمت 64 کیلوبایتی با ghunk بود. این کار بدین دلیل بود که برنامه نویسان اصولاً در پردازنده های 8 بیتی قدیمی مانند INTEL 8085 و ZILOG Z80 با آدرس دهی 64 kdyte آشنایی داشتند.

برای اینکه برنام نویسان بتوانند به هر آدرسی در داخل فضای آدرس یک مگابایتی دست پیدا کنند آدرس حافظه فیزیکی محاسبه شد. (قسمت در 16 ضرب کرده و سپس یک offset به آن اضافه می شود. نتیجه به بایت مورد نظر اشاره می کند.) بقیه پردازنده های 6 بیت مانند 68000 Motorola از آدرس دهی خطی استفاده می کردند که هربیت از حافظه مستقیماً و بدون استفاده از offset & segment آدرس دهی می کرد. و علاوه بر تسهیلاتی مانند MS-DOS 5.0 و windows 3.1، طراحان زیادی طرحهای خود را برای آدرس دهی و بیش از 640 کیلوبایت حافظه پیشنهاد کردند. می توان از معروفترین نمونه ها  QEMM QUALAS’ 386 MAو QUARTERDECK’S را نام برد.

کل این و طرحها حافظه مورد استفاده را بیش از حد 640 کیلوبایتی بسط داند، ولی مجبور کردن آنها به کار با یک موقعیت خاص PC و دنباله درخواستها و تسهیلات نرم افزاری معمولاً یک هدر کردن زمان، پردازش خنثی کننده است. همیشه این طور به نظر می رسد که حداقل یک درخواست مهم با یکی از تسهیلات با مدیریت حافظه شما سازگار نیست.

اولین پردازنده که فضای آدرس دهی خطی را به کار برد و نیز با DOS سازگاری داشت INTEL 386 بودکه می بایست تقسیم بندی حافظه در کنار آن احتیاج به مدیریت شخص ثالث را حذف کرد که در واقع فضای آدرس دهی 32 بیتی INTEL 386 با برنامه ها نوشته شده برای پردازنده های INTEL قبلی سازگاری نداشت.

این برنامه های ناسازگار، DOS و تمام برنامه های اجرا شده تحت DOS بودند. برایایجاد سازگاری با DOS و درخواستهای آن INTEL یک طریقه دیگر آدرس دهی را طرح کرد بنام Real Mode .

این نوع آدرس دهی با سایر نرم افزارهای قبل سازگاری داشت ولی متذسفانه در هنگام کار با این نوع آدرس دهی یعنی Real moed ، 386 و (486) بیش از یک 8086 خیلی سریع عمل نمی کند. DOS که در مقابل محدودیتهای 8086 و 8088 نوشته شده بود، هنوز بسیار شبیه نسخه سریع حد خود در سال 1981 با تمام محدودیتهای آدرس دهی عمل می کنند.

دو طریق آدرس دهی حافظه:

Real Mode : یک طریقه آدرس دهی حافظه است که از آدرس دهی نوع تقسیم بندی حافظه یعنی همان segment & offset استفاده می کنند. ماننده پردازنده INTEL 8086.

‍‍‍‍‍Protected Mode : یک طریقه دیگر آدرس دهی حافظه که برای دستیابی به بایت حافظه به جای segment & offset از آدرس دهی خطی استفاده می کند. این نوع آدرس دهی مشخصات حفاظت سخت افزاری که windows و windows NT آن را به کار گرفته اند، فعال می کند.

windows NT برای تهیه آدرس دهی 32 بیتی واقعی Trune 32-bit addressing از آدرس دهی خطی 386 و 186 و پنتوم (INTELS586) و  همچنین  پردازنده  pisk  همچنون  Mips  و DigtalAlpha   استفاده  می کند.  قابل  ذکر است  که  دیگر  NT از  سازگار  بودن  با DOS و windos  16بیتی  صرفنظر می کند و دارای طرحی است بنام (viriul dos machine) که در این  صورت  این  امکان  را به  ویندوز NT می دهد که بتواند در خواستهای Dos و windows16 بیتی را اجرا کند (بعدا در مورد VDM صحبت خواهیم کرد ) .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

مروری بر سیستم عامل های WIN NT وXINU و MINIX و UNIX