دانلود پایان نامه

بخش اول:

بررسی جامعه شناسی روستایی شهرستان ارومیه

 

 

فصل اول:

بررسی کلیات جامعه شناسی روستای امامزاده از توابع شهرستان ارومیه در استان آذربایجان غربی با عنوان «روستای امامزاده»

 

 

روستای امامزاده

EMAMZADEH

این ده از نظر تقسیمات کشوری که مرکز دهستان بکشلو چای می باشد به بخش مرکزی وابسته بوده و تحت نظارت فرمانداری شهرستان ارومیه فعالیت نموده و در استان آذربایجان غربی واقع است.

در طول جغرافیایی َ12  ْ45 و عرض جغرافیایی َ32  ْ37 واقع بوده و ارتفاع متوسط آن 1291 متر است.

در آب و هوای دشتی و معتدل نیمه خشک قرار دارد و فاصله میان این روستا با شهر ارومیه که مرکز استان می باشد 9 کیلومتر می باشد که در شرق شهرستان ارومیه واقع است.

رودخانه شهر چای که مشهورترین رودخانه شهرستان ارومیه می باشد و از داخل شهر ارومیه عبور می کند از 2 کیلومتری شمال غربی این آبادی یعنی روستای امامزاده می گذرد.

دریاچه ارومیه نیز در 5 کیلومتری جنوب شرقی آبادی قرار گرفته است.

جمعیت این روستا 109 خانوار بوده که به زبان ترکی تکلم می کنند و دین اهلی این دیار هم اسلام و مذهب شان شیعه می باشد.

ساکنان این روستا به کار و پیشه هایی همچون کشاورزی، باغداری، دامداری، پرورش زنبور عسل و نیز کارگری مشغول هستند.

کشت در این منطقه بصورت آبی، آب کشاورزی، و آشامیدنی از چاه عمیق، چاه معمولی و چاه نیمه عمیق (از طریق لوله کشی) انجام می گیرد.

فرآورده هایی که از این روستا تولید و بدست می آید انگور، سیب درختی، گوجه فرنگی، خیار، تخمه آفتابگردان را شامل می شود و محصولاتی که تولید گردیده مازاد بر مصرف آن علاوه برمرکز شهرستان به شهرها و استانهای همجوار و حتی به خارج از کشور صادر می شود

رستنی هایی که در این منطقه نمایان است عبارتند از گیاهان خاکشیر و شیرین بیان که کاربرد دارویی دارند و همچنین پوشش گیاهی برای چرای دام نیز وجود دارد.

از جانوران و پرندگان موجود در منطقه روستا نیز می توان روباه، خرگوش و کپک را نام برد. امکانات رفاهی و خدماتی این روستا نیز عبارتند از:

دبستان، مدرسه راهنمایی، 21 باب مغازه ، نمایندگی کفش ملی، حمام، غسلخانه، مسجد، حسینیه، شرکت تعاونی روستایی، شعبه نفت، دفتر مخابراتی، شورای اسلامی ده، مرکز خدمات کشاورزی، دهداری، پاسگاه انتظامی، پاسگاه مقاومت بسیج، کارگاه نجاری، کارگاه جوشکاری و درب و پنجره سازی و کارگاه بلوک زنی سیمانی.

همچنین این روستا دارای برق و به سیستم شبکه برق سراسری متصل است و مرکز بهداشتی و درمانی نیز در این دیار وجود داشته و خانه بهداشت هم فعالی است.

از همه مهمتر که لام بود در اول بحث قید گردد این است که این روستا زیارتگاه امامزاده محمد و ابراهیم می باشد که بخاطر بودن این مکان متبرکه بصورت زیارتگاه امامزاده، نام روستا نیز با عنوان روستای امامزاده از آن اقتباس شده است.

در روز پنجشنبه به تاریخ 1/2/1384 ضمن مصاحبه مشخص شد که علاوه بر سایر و سایل نقلیه 4 دستگاه اتوبوس سازمان اتوبوسرانی که هم اکنون توسط بخش خصوصی اداره می شود جهت ایاب و ذهاب اهالی روستا در نظر گرفته شده  که در مدت یک ساعت رفت و برگشت ارتباط اهالی روستان را با مرکز استان که همان شهرستان ارومیه می باشد برقرار می سازد که کرایه هر نفر مسافر نیز به مبالغ هفتصد ریال (هفتاد تومان) تعیین گردیده است.

اهالی روستان در مواقع ضرر و زیان که از طریق طبیعت و یا حوادث غیرمترقبه مثل سرمازدگی باغات و درختان و یا بعضی امکانات زراعی که باید در دسترس قرار گیرند تا محصولات خوبی داشته باشند از مسئولان مربوطه و دولتی گله مند بودند که چرا رسیدگی نمی شود.

همچنین در تاریخ 7/4/1385 طبق بررسی ای که از اداره ترویج و مشارکت مردمی وزارت جهاد کشاورزی در تهران انجام شد مسئول مربوطه اعلام نمودند که در آن روستا نیز اصلاحات ارضی صورت گرفته اما برای چگونگی اصلاحات ارضی که مشخص شود در کدام مرحله از مراحل اصلاحات، اصلاحات آن منطقه صورت گرفته است باید از امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی شهرستان ارومیه اقدام شود.

 

 

فصل دوم:

ارتباط مسائل روستایی با مرکز شهر

 

 

کلیات جمعیتی

بر اساس سرشماری عمومی سال 1370 استان آذربایجان غربی بالغ بر 2.279224 نفر جمعیت داشته است. 47 درصد آن شهرنشین و 53 درصد روستانشین می باشند.

در همین سال شهرستان ارومیه با 630.560 نفر جمعیت که 56 درصد آن شهرنشین و مابقی روستانشین بوده اند بیشترین جمعیت استان را در خود جای داده است بر اساس یافته های جمعیتی در همین سال «بطور مطلق» اکثریت جمعیت ساکن بوده و در مرکز استان (ارومیه) سکونت داشته اند.

از عمده دلایل عمده افزایش جمعیت شهرنشین در این مرکز را می توان عوامل اقتصادی، جذابیت و مهاجرت پذیری ذکر نمود.

جدول شماره 2: تعداد جمعیت کل کشور، استان، شهرستان به تفکیک ساکن در نقاط شهری و روستایی

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : شهرستان ارومیه