دانلود پایان نامه

مقدمه

دانستن تعداد و مقدار انواع اجسام از قدیم مرحوم بوده و همه در هر کاری آن را رعایت می کردند چه در کارهای خانگی و چه در کارهای تولیدی.

امروزه در کارهای تولیدی توسط شرکت های بزرگ این کار توسط مدارهای الکترونیکی و دستگاه های الکترونیکی انجام می شود.

برای مثال شمارش تولید یک شرکت شکلات سازی توسط یک دستگاه الکترونیکی بسیار آسان تر و ارزان تر استن تا توسط انسان که خطای آن هم بیشتر است.

این کار را می توان با طراحی و ساخت مداراتی با ICها و قطعات الکترونیکی انجام داد. انواع مختلف مدارهای شمارنده با بهره گرفتن از ICهای TTL از قبیل 7497 , 7490 در دسترس می باشد. اما مدار مورد بررسی در این قسمت سوای دیگر مدارها است. این مدار از ICهای CMOS استفاده کرده است که دارای مزیت های زیادی نسبت به ICهای TTL هستند بعضی از برتریهای آی سی های CMOS نسبت به آی سی های TTL عبارتند از:

1- محدوده وسیع ولتاژ تغذیه. محدوده مجاز ولتاژ تغذیه آی سی های TTL بین NOV4 تا 25/5 می باشد بنابراین آی سی های TTL به یک منبع تغذیه ولتاژ کاملاً تثبیت شده نیاز دارند. اما آی سی ها با ولتاژهای تغذیه بین 37 تا 15 ولت می توانند بخوبی کار نمایند. بنابراین در ساخت منبع تغذیه آی سی های CMOS صرفه جویی اقتصادی صورت می گیرد.

2- توان مصرفی بسیار کم توان مصرفی آی سی های CMOS حدود mw1/0 تا mw2/0 می باشد در حالی که توان مصرفی مدارهای مجتمع TTL حدود mw15 است.

3- مصونیت در برابر نویز. مصونیت در مقابل نویز آی سی های CMOS بسیار بیشتر از آی سی های TTL است. نویز در کارخانه ها بیشتر ناشی از کلید زنی بارهای سلفی می باشد که از طریق شبکه برق کارخانه به روی وسایل الکترونیکی موجود اثر نامطلوب دارد.

4- دانسیته بسته بندی بالا. به دلیل این خاصیت تعداد عناصر به کار رفته در یک مدار خاص حداقل می شود و در نتیجه مخارج مدار نیز کاهش می یابد. برای مثال در خانواده CMOS شمارنده BCD افزاینده وجود دارد ولی در خانواده TTL خیر. همچنین ICهای CMOS که در داخل آن یک شمارنده باینری و یک شمارنده BCD وجود دارد در بازار موجود می باشد. ولی در خانواده TTL خیر.

بنابراین باید از دو یا چند آی سی TTL استفاده کرد تا مدار معادل این آی سی CMOS به دست آید. علاوه بر این بیشتر آی سی های CMOS با آی سی های TTL (پایه به پایه) سازگار هستند و در نتیجه جایگزین آنها بسیار آسان است.

5- گنجایش خروجی بالا. گنجایش خروجی یک آی سی عبارت است از تعداد آی سی از همان خانواده که می توان به خروجی آن متصل نمود. گنجایش خروجی آی سی های خانواده CMOS برابر 5 و TTL برابر 10 است.

تقریباً انواع آی سی هایی که در خانواده TTL وجود دارد در خانواده CMOS در سطحی بالاتر موجود می باشد به دلیل قابلیت های متنوعی که آی سی های CMOS دارند طراحی مدارهای دیجیتال با بهره گرفتن از آن بسیار ساده است در اینجا شمارنده ای ارائه شده است که در تمام قسمت های آن از آی سی های CMOS استفاده می شوند.

بطور کلی در سیستم های مخابراتی، اطلاعات به صورت سیگنال های الکتریکی مخابره می شوند، این سیگنالها می توانند گفتار، موسیقی، تصویر تلویزیونی، داده های علمی و تجاری و غیره باشند.

شکل موج این سیگنال ها پیچیده و دائماً در تغییر است، ولی طیف فرکانسی آنها معمولاً به پهنای باند مشخصی محدود می شود، این محدودیت یا از طبیعت منبع سیگنال ناشی می شود و یا از فیلترهای موجود در دستگاه فرستنده سرچشمه می گیرد. حد پایین باند فرکانسی بسیاری از این سیگنال ها تا چند هرتز هم می رسد، به همین خاطر نمی توان آنها را بر روی یک مسیر انتقال مشترک بصورت اصلی شان مخابره کرد، زیرا جداسازی آنها در گیرنده ممکن نیست.

داشتن یک خط انتقال، یا یک مسیر رادیوئی مجزا برای هر سیگنال هم از نظر اقتصادی و هم از نظر عملی ممکن نیست به این خاطر باید در سیستم مخابراتی راهی برای ارسال همزمان چند سیگنال اندیشیده شود، این کار یا با قراردادن سیگنالها در بخشهای متفاوت طیف فرکانسی صورت می گیرد و یا با فرستادن نمونه هایی از هر سیگنال براساس یک تقسیم بندی زمانی.

طول موج  یک موج رادیویی، برحسب متر، از رابطه C/F بدست می آید که در آن C سرعت نور (10*3 متر بر ثانیه) و F فرکانس برحسب هرتزاست. (برای محاسبات RF بهتر است به یاد داشته باشید که F برحسب مگاهرتز * برحسب متر است=300) برای داشتن یک بازده معقول، طول فیزیکی آنتن باید حدود نصف طول موج باشد. بنابراین با افزایش فرکانس انتقال ابعاد فیزیکی و هزینه آنتن کاهش و بازده آن افزایش می یابد.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

پایان نامه : شمارنده محصولات یک ریل خط تولید

دسته‌ها: الکترونیک