دانلود پایان نامه

سوسیالیسم غارنشینی

 

آیا بحث درباره وجود سوسیالیسم از دورانهای بشر اولیه، بمنزله تحقیر آن است یا تجلیل از آن؟ اگر بپذیریم که سوسیالیسم اصالتش را از دورانهای بشر اولیه نمی گیرد، در این صورت دیگر نمی توان آن را آخرین راه پیشرفت بشرتلقی کرد.

لغت سوسیالیسم جوان است زیرا فقط درقرن هجدهم پایدار شده و صفت سوسیالیست از آن هم جوانتر است زیرا در سال 1822 در انگلستان، و در1831 درفرانسه عنوان گردیده است. معنی لغوی آن جامعه گرائی است و از ریشه «سوسیوس»[1] به معنی شریک و همراه مشتق شده ولی بازهم می توانیم عقب تر برویم و در زبان شناسان ریشه اروپائی آن را به صورت «سکو»[2] بیابیم که به نظر زبان شناسان ریشه لغت «سوسیته» یا اجتماع، و مبین کسانی است که باهم زندگی می کرده اند. پس جای شگفتی نیست که ریشه سوسیالیسم درجوامع اولیه انسانی وجود داشته باشد. نوعی سلطه مذهبی برآنان داشت. سوسیالیسم غارنشینی از سازمان تقسیم کار بسیار منظمی برخوردار بود و به هرکس طبق ذوق و استعدادش کاری محول می شد. به زنان سبزیکاری و به مردان شکار و صیدماهی و جستجوی مواد معدنی محول شده بود زنان و کودکان به جمع آوری میوه و سبزیهای ریشه دار (مانند پیاز و هویج و چغندر) و احتمالا قارچ و گردو و عسل  و تخم پرندگان وحشی می پرداختند. مردان نیز کار جمع آوری هیزم و میوه کاج و سنگ چخماق و ساختن اسلحه و ادوات سنگی دیگر را انجام می دادند و با استخوان و شاخ حیوانات، وسایل تزئینی می ساختند. عده ای دیگر به شکار و ماهیگیری مشغول بودند و حیوانات وحشی مانند اسب و گاو و گوزن و آهو و شیر و روباه و پرندگانی مانند کبک و دراج را تعقیب و شکارمی کردند. جمعی دیگر گوشت شکار را قطعه قطعه می کردند و پوست آن را می کندند و با افروختن آتش به تهیه خوراک می پرداختند. سهم هرکس براساس نیازش تعیین می شد نه براساس کاری که انجا می داد، بطوری که حتی اگر کسی موفق به شکار نشده بود، مانند سایرین سهم می گرفت. نگهبان آتش و تهیه کننده سنگ چخماق نیز حق استفاده از عسل و تخم مرغ را داشتند. همه چیز، از جمله کار و تولید و مسکن، مشترک و دسته جمعی بود زیرا یک فرد منزوی و تنها که حاضر به تقسیم محصول کارخود یا مبادله آن با دیگران نبود، می توانست در چنین جامعه ای زندگی کند. آیا این سوسیالیسم اجباری نقائصی هم داشت؟ می توان تصور کرد که کسی که کار جمع آوری میوه را به عهده داشته، بخشی از آن را در خفا می خورده، یا دختری که پوست یک شکارچی نیزه نوک تیز را به خودش اختصاص می داده است. از این زمان بود که مالکیت خصوصی بطور پنهانی و غریزی به وجود آمد و آغاز مالکیت مواد مصرفی قابل نگهداری مانند فندق وبلوط و پوست حیوانات، به مالکیت وسایل تولید مانند نیزه و سلاح انجامید و سرانجام منتهی به سرمایداری شد. از طرفی، وقتی غار واحد زندگی دسته جمعی بشمار می رفته، احتمالا غار دیگری هم در نزدیکی آن وجود داشته که رقیب و حتی دشمن غار اولی بوده است. معمولا یک غار از وجود غار دیگر بی خبر بوده چه درغیر این صورت هردوغار باهم دشمنی می کردند و به زدو خورد می پرداختند. بدین ترتیب سوسیالیسم به فضای یک غار محدود می شد.

1) Sacius

[2]) Sokw

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

پایان نامه : سوسیالیسم از دوران غارنشینی تا ظهور تورات

دسته‌ها: رشته تاریخ