دانلود پایان نامه

«تقسیمات سیاسی استان»

  • موقعیت کشوری

استان تهران با وسعتی حدود 18956 کیلومتر مربع بین 34 تا 5/36 درجه عرض شمالی و 50 تا 53 درجه طول شرقی واقع شده است. این استان از شمال به استان مازندران، از جنوب به استان قم، از شرق به استان سمنان و از غرب به استان قزوین محدود شده و مرکز آن شهر تهران است.

بر پایه آخرین تقسیمات کشوری، استان تهران در سال 1373 دارای 9 شهرستان، 22 شهر، 20 بخش، 62 دهستان و 1947 آبادی است.

شهرستان های آن عبارت اند از:

شهرستان تهران، شهرستان دماوند، شهرستان ری، شهرستان ساوجبلاغ، شهرستان شمیرانات، شهرستان شهریار، شهرستان کرج، شهرستان ورامین، شهرستان اسلام شهر.

«جغرافیای طبیعی و اقلیم»

  • ارتفاعات

استان تهران با رشته کوه های البرز از استان های شمالی ایران جدا شده است. بخش مرتفع البرز در مرز شمال استان به 1500 متر می رسد که در سمت شمال غربی کشیده شده است. در ارتفاعات بالایی کوهستان البرز که دارای شیب نسبتاً تندی است، امکاناتی بسیار محدود برای دست یابی به منابع آب و کشاورزی وجود دارد. از این رو جمعیتی بسیار اندک در این نواحی ساکن شده اند. شهرستان و تقریباً همه شهر دماوند در این ارتفاعات قرار گرفته است.

ارتفاع رشته کوه های البرز به سوی شرق افزایش می یابد و در ارتفاع 5678 متری (قله دماوند) به بالاترین حد خود می رسد. قله دماوند در مرکز البرز قرار دارد و مرتفع ترین قله میان چکادهای آسیای غربی و اروپا است. قله دماوند آتشفشانی خاموش است که اکنون آخرین مرحله های پیش از خاموشی کامل را می گذراند و خروج گازهای گوگردی و چشمه های معدنی این ادعا را تایید می کند.

در شمال شرقی استان، کوه های سوادکوه و فیروزکوه قرار دارد و به ارتفاعات شهمیرزاد در شرق می پیوندد.

دیواره جنوبی کوه های البرز مرکزی را در استان تهران کوه های لواسانات و قره داغ و کوه های شمیرانات که بلندترین نقطه آن قله 3933 متری توچال می باشد، در بر گرفته است. از دیگر ارتفاعات استان می توان به کوه های حسن آباد و نمک در جنوب، بی بی شهربانو و القادر در جنوب شرقی و ارتفاعات قصر فیروزه در شرق اشاره کرد.

  • پوشش گیاهی

موقعیت آب و هوایی استان تهران، چه در مناطق کوهستانی و چه در دشت ها، موجب پوشش گیاهی از نوع نیمه صحرایی شده است. بارندگی اندک و خشکی هوا باعث رشد خار و بوته استپ های صحرایی و نیمه صحرایی به ویژه در بلندی هاست.

نواحی جلگه ای و دشت های استان تهران با شیبی ملایم از شمال شرقی به سوی جنوب غربی کشیده شده است. این مناطق به علت هموار بودن، وضعیتی مناسب برای کشاورزی و تجمع کانون های زیستی فراهم آورده است.

دشت های گسترده استان در محدوده های ورامین، تهران و کرج گسترش یافته و شهرهایی پرشمار را در حوزه های خود پدید آورده است. دشت های استان تهران از هشتگرد آغاز می شوند و تا دشت ورامین ادامه می یابند. بخشی از این دشت آبرفتی، در جنوب استان تهران واقع شده است که با ارتفاع 790 متر از سطح دریا پست ترین قسمت استان است. این دشت ها از شمال به دامنه های جنوبی البرز و از جنوب به شوره زارها و حاشیه کویر مرکزی و یا رودخانه های شور می انجامند. پوشش گیاهی این ناحیه از گونه های گیاهی خاردار است.

  • اقلیم

در نواحی مختلف استان تهران به علت موقعیت ویژه جغرافیایی، آب و هوای متفاوتی شکل گرفته است. سه عامل جغرافیایی در شکل گیری آب و هوای آن نقش اساسی و تعیین کننده دارند:

1- کویر یا دشت کویر که در جنوب استان تهران قرار گرفته است و عاملی منفی به حساب می آید. زیرا باعث گرما و خشکی هوا می شود و به همراه خود گرد و غبار می آورد.

2- رشته کوه های البرز که در شمال تهران واقع شده و باعث تعدیل آب و هوا می شود و از این دیدگاه نقشی مثبت ایفا می کند.

3- بادهای مرطوب و باران زای غربی که نقش آن در آب و هوای استان محسوس و موثر است، ولی نمی تواند به طور کامل نقش کویر را خنثی کند.

استان تهران را می توان به سه بخش اقلیمی زیر تقسیم کرد:

الف- اقلیم ارتفاعات شمالی

ب- اقلیم کوه پایه ها

ج- اقلیم نیمه خشک و خشک

گرم ترین ماه های سال در دو ایستگاه کرج و مهرآ باد، ماه های مرداد و شهریور است که دمای آن ها به ترتیب 4/25 و 6/29 درجه سانتی گراد گزارش شده است. سردترین ماه سال نیز در ایستگاه کرج ماه دی است که دمای آن 2/1 درجه سانتی گراد در طی دوره آمارگیری بوده است. به این ترتیب، اختلاف متوسط دمای سالانه 4/28 درجه است. تابستان ها در تهران به ویژه در جنوب و مرکز شهر، گرم و در شمال شهر معتدل است.

در زمستان نیز مرکز شهر تهران معتدل است، ولی بخش های شمالی شهر سرد است و دما بارها به زیر صفر می رسد. میانگین روزهای یخ بندان در سال های 55-1330 در ایستگاه کرج 83 روز و در ایستگاه مهرآباد تهران61 روز گزارش شده است.

وضعیت اقلیمی شهرستان فیروزکوه و دماوند در زمستان ها بسیار سرد و در تابستان ها خنک است. اقلیم شهرستان های ورامین و ری نیز زمستان ها به نسبت سرد و تابستان ها، گرم گزارش شده است.

  • بارندگی

سازمان هواشناسی میزان بارندگی تهران و شهرستان های مجاور آن را از سال 1335 به بعد مورد مطالعه قرار داد. نتیجه های به دست آمده از این ایستگاه ها نشان می دهد نوسان بارش از سالی به سال دیگر بالا رفته و مقدار بارش در سال های گوناگون متفاوت بوده است، میزان بارندگی در این استان از جنوب به شمال بیش تر می شود.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق :  بررسی جغرافیایی استان تهران