دانلود پایان نامه

 حافظه مجازی

 
در این تمرین شما با صورتها و شکلهای مختلفی از مکانیزم حافظه مجازی در ویندوز NT آشنایی پیدا خواهید کرد علی رغم اغلب دیگر سیستمهای عامل، ویندوز NT یک API    ساده و روشنی را برای اداره کردن بعضی شکلها و صورتهای حافظه مجازی تهیه می کند(معمولاً حافظه مجازی بطور کامل توسط برنامه نویس کاربردی اش روشن و واضح می گردد) در این تمرین شما در موارد زیر اطلاعاتی یاد خواهید گرفت:

  • vسازماندهی سیستم حافظه مجازی ویندوز NT
  • vچگونه فضای حافظه مجازی خود را کنترل کنید؟
  • vچگونه یک وسیله آگاه کننده و گزارش دهنده بنویسید؟
  • vجزئیات GlobalMemory Status , GetsystemInfo – VirtualQuery – VirtualUnlock – VirtualLock – VirtueaFree – VirtualAlloc


معرفی

 
حافظه مجازی صفحه بندی یا Paging Virtual Memory  در بسیاری از سیستمهای عامل امروزی بکار گرفته می شود. در یک سیستم صفحه بندی شده، هر فرآیندی یک فضای آدرس دهی مجازی خاص خود دارد که برای ارجاع دیگر اشیاء بکار گرفته می شود که معمولاً محتوای یک محل یا موقعیتی از حافظه است بخشی از فضای آدرس دهی مجازی توسط ویراستار خطی ( Link editor  ) تعریف می شوند وقتی که آن یک تصویر قابل اجرایی بوجود می آورد که در واقع فایل اجرایی یا EXE است. تعداد باقیمانده از فضای آدرس دهی می تواند بطور پویا در زمان اجرا توسط روشهایی که در این تمرین توضیح داده خواهد شد تعر یف شود. بعد از اینکه قسمت پایدار و ثابت از فضای آدرس دهی مجازی ایجاد شد در حافظه ثانویه ذخیره خواهد شد ( معمولاً در بخش یا Partition  از وسیله ذخیره سازی کهPaging disk  نام دارد ). به منظور عملی تر شدن شما می توانید Paging disk  را مشابه فایل در نظر بگیرید.
در یک کامپیوتر معمول و مرسوم پردازنده تنها می تواند دستورات را واکشی کند یا داده هایی را که در حافظه اولیه یا قابل اجرا ( که معمولاً RAM  خوانده می شوند. ) واقع شده اند را بارگذاری کند. حافظه اولیه در مقایسه با حافظه ثانویه کوچکتر و سریعتر است. حافظه اولیه خیلی گرانتر از حافظه ثانویه است بنابراین بطور معمول در زمره اجزای با ارزش تر از نظر حجم اما کوچکتر از حافظه های ثانویه قرار دارند.
اغلب کامپیوترها حافظه اولیه کافی حتی برای ذخیره فضای آدرس دهی مجازی کامل یک فرآیند را هم ندارند بنابراین در یک زمان تعداد زیادی فضا روی حافظه ثانویه برای ذخیره فضای آدرس دهی مجازی تعداد زیادی فرآیند وجود خواهد داشت. حافظه اولیه همچنین خیلی سریعتر از حافظه ثانویه می باشد. پردازنده می تواند یک بایت را در 2 سیکل پردازنده در حافظه اولیه بخواند یا بنویسید. اما همین عمل هزاران سیکل از پروسسور را برای نوشتن یا خواندن اطلاعات در حافظه ثانویه نیازمند است.
برای نگهداری فضای حافظه اولیه یک سیستم حافظه مجازی صفحه بندی  شده در هر زمان داده شده تنها بخشی از فضای آدرس دهی مجازی تعداد مختلفی از فرآیند ها را بارگذاری یا ( Load  ) می کند. همانطور که Thread ها در فضای آدرس دهی فرآیندهایشان اجرا می شوندبخشی از فضای آدرس دهی مجازی که در حال حاضر در حال استفاده است در حافظه اولیه بارگذاری می شود و در همان حال دیگر بخشهای فضای آدرس دهی در حافظه ثانویه قرار گرفته اند. زمانی که فرآیندی به بخشی از فضای آدرس دهی مجازی دیگر نیاز ندارد ( حداقل برای مدتی ) از آن بخش در حافظه ثانویه کپی گرفته می شود. این به موقعیتی از حافظه اولیه که مورد استفاده برای ذخیره بخشی از فضای آدرس دهی مجازی قرار گرفته بود این اجازه را می دهد که برای ذخیره بخش دیگری از فضای آدرس دهی مجازی در زمان دیگری بکار گرفته شود.
در یک سیستم حافظه مجازی سنجش در کارایی بوسیله کپی کردن یک بلوک از حافظه در حافظه اولیه یا بازگرداندن به حافظه ثانویه در زمانی که یک جابه جایی بین دوسطح از سلسله مرتبه حافظ مورد نیاز و ضروری باشد بدست می آید کارایی از این واقعیت بدست می آید که عملیات ورودی و خروجی حافظه ثانویه وابسته به بلوکها می باشد. این یعنی اگر تنها یک کلمه ( Word  ) اطلاعات از حافظه ثانویه مورد نیاز باشد همه بلوک باید خوانده شود تابه آن کلمه برسیم. همچنین نسبت به مکانی که همه آن بلوک در حافظه اولیه قرار داد هم احساس است تا زمانی که باید خوانده شود تابه لغت گم شده برسیم.
فواید دیگری در بارگذاری همه بلوک ها نسبت به فقط یک کلمه وجود دارد. هنگامی که یک نخ یا Thread   به مکانی چون I رجوع می کند احتمال زیادی وجود دارد که بخواهد به مکان I+1  در آینده نزدیک رجوع کند به این مفهوم محلیت یا Locality  گفته می شود. یک حافظه مجازی صفحه بندی شده بلوکهای با اندازه ثابت را بارگذاری می کند و یا برمی دارد که به آنها صفحه یا  Page  گفته می شود که در زمانی که داده ها و اطلاعات را بین حافظه اولیه و ثانویه در جهت رفت و برگشت حرکت می دهد انجام می گیرد. حد و مرز صفحه ها یا Page  ها کاملاً توسط برنامه نویس مشخص و واضح می شود. شکل 1 عملیات یک سیستم حافظه مجازی صفحه بندی شده بطور عام را خلاصه می کند.
(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است


فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید
حافظه مجازی