دانلود پایان نامه


در این تحقیق ما به تکنیک های بکار رفته توسط DMBS برای پردازش، بهینه سازی و اجرای پرس و جوهای سطح بالا می پردازیم.
پرس و جوی بیان شده در زبان پرس و جوی سطح بالا مثل SQL ابتدا باید پویش و تجزیه . معتبر شود. پویشگر (اسکنر) علامت هر زبان، مثل لغات کلیدی SQL، اساس ویژگی، و اساس رابطه، را در متن پرس و جو شناسایی می کند، در عوض تجربه کننده، ساختار دستوری پرس و جو را برای تعیین اینکه آیا بر طبق قوانین دستوری زبان پرس و جو تدوین می شود یا خیر، چک می کند. پرس و جو باید همچنین معتبر شود، با چک کردن اینکه تمام اسامی رابطه و ویژگی معتبر هستند و اسامی معنی دار در طرح پایگاه اطلاعاتی ویژها ی پرس و جو می شوند. نمونه داخلی پرس و جو ایجاد می شود، که تحت عنوان ساختار داده های درختی بنام درخت پرس و جو می باشد. ارائه پرس و جو با بهره گرفتن از ساختار داده های گراف بنام گراف پرس و جو نیز امکان پذیر است. DOMS باید استراتژی اجرایی برای بازیابی نتیجه پرس و جو از فایل های پایگاه اطلاعاتی را هدایت کند. پرس و جو استراتژیهای اجرایی بسیاری دارد. و مرحله انتخاب، مورد مناسبی برای پردازش پرس وجو تحت عنوان بهینه سازی پرس و جو شناخته شده است.
 
تصویر 1، مراحل مختلف پردازش پرس و جوی سطح بالا را نشان می دهد. قطعه بر نامه بهینه ساز پرس وجو، وظیفه ایجاد طرح اجرایی را بعهده دارد و ژنراتور (تولید کننده) که ، کد را برای اجرای آن طرح ایجاد می کند. پردازنده پایگاه اطلاعاتی زمان اجرا وظیفه اجرای که پرس و جو را بعهده دارد، خواه در وضعیت کامپایل شده یا تفسیر شده جهت ایجاد نتیجه پرس و جو. اگر خطای زمان اجرا نتیجه شود، پیام خطا توسط پایگاه اطلاعاتی زمان اجرا ایجاد می شود.
اصطلاح بهینه سازی نام بی مسمایی است چون در بعضی موارد، طرح اجرایی انتخاب شده، استراتژی بهینه نمی باشد، آن فقط استراتژی کارآمد معقول برای اجرای پرس و جو است. یافتن استراتژی بهینه، ضامن صرف زمان زیادی است، بجز برای ساده ترین پرس و جوها، ممکن است به اطلاعاتی روی چگونگی اجرای فایل ها در فهرست های فایل ها، اطلاعاتی که ممکن است کاملاً در کاتالوگ DBMS در دسترس نباشد، نیاز باشد. از اینرو، برنامه ریزی استراتژی اجرا ممکن است توصیف درست تری نسبت به بهینه سازی پرس و جو باشد.
برای زبانهای پایگاه اطلاعاتی (دریایی) جهت یابی در سطح پایینتر در سیستم های قانونی، مثل شبکه DML شبکه ای یا MOML سلسله مراتبی، برنامه نویس باید، استراتی اجرای پذیرش و جو را انتخاب کند ضمن اینکه برنامه پایگاه اطلاعاتی را می نویسد. اگر DBMS فقط زیان جهت یابی را ارائه دهد. فرصت و نیاز محدودی برای بهینه سازی پرس وجوی وسیع توسط DBMS وجود دارد، در عوض به برنامه نویس قابلیت انتخاب استراتژی اجرایی بهینه ارائه می شود. بعبارت دیگر، زبان پرس و جو در سطح بالا، مثل SQL  برای DBMSهای رابطه ای یا OQL برای DBMS های مقصد، در ماهیت تفریطی تر است. چون آنچه نتایج مورد نظر پرس و جو است بغیر از شناسایی جزئیات چگونگی بدست آمدن نتیجه، را تعیین می کند. بهینه سازی پرس و جو برای پرس و جوهایی ضروی است که در زبان پرس و جوی سطح بالا تعیین می شوند. ما روی توصیف بهینه سازی پرس و جو در زمینه ROBMS تمرکز می کنیم چون بسیاری از تکنیک هایی که توصیف می کنیم برای، برای ODBMSها تطبیق یافته اند. DBMS رابطه ای باید استراتژیهای اجرای پرس و جوی دیگری را ارزیابی کند و استراتژی بهینه یا کارآمد معقولی را انتخاب کند. هر DBMS ، تعدادی الگاریتم دسترسی به پایگاه اطلاعاتی کلی دارد که علامتهای رابطه ای مثل SELECT یا JOIN یا ترکیبی از این عملیات ها را اجرا می کند. تنها استراتژیهای اجرایی که می توانند توسط الگاریتم های دسترسی DBMS اجرا شوند و برای طراحی پایگاه اطلاعاتی فیزیکی ویژه و پرس و جوی خاص بکار روند، می توانند توسط قطعه برنامه بهینه سازی پرس و جو در نظر گرفته شوند.
ما با بحث کلی چگونگی ترجمه پرس و جوهای SQL به پرس و جوهای جبری رابطه ای و در بهینه شدن آنها کار را شروع می کنیم. بعد ما روی الگاریتم ها برای اجرای عملیات های رابطه ای در بخش 1802 بحث می کنیم. بدنبال این مطلب، بررسی از استراتژیهای بهینه سازی پرس و جو را ارائه می دهیم. دو تکنیک اصلی برای اجرای بهینه سازی پرس و جو وجود دارد. اولین تکنیک بر اساس قوانین ذهنی جهت ترتیب دادن عملیات ها در استراتژی اجرای پرس و جو می باشد. ذهن قانونی است که بخوبی در اکثر موارد عمل می کند ولی برای کار مناسب در هر مورد کنش تضمین نمی شود. قوانین عملیات ها را در درخت پرس وجو مجدداً ترتیب می دهند. دومین تکنیک شامل برآورد هزینه استراتژیهای اجرای متفاوت و انتخاب طرح اجرایی با پایین ترین هزینه برآورد است. دو تکنیک معمولاً در بهینه ساز پرس و جو (باهم ترکیب می شوند) بهم ملحق می گردند. بررسی مختصری از عوامل در نظر گرفته شده در طول بهینه سازی پرس و جو در RDBMS بازرگانی ORACLL= را ارائه می دهیم. در بخش بعدی نوعی بهینه سازی پرس و جوی معنایی را ارائه می دهد که در آن محدودیت های شناخته شده برای پرداختن به استراتژیهای اجرایی پرس و جوی کارآمد استفاده می شوند.
(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است


فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید
بهینه سازی و پردازش پرس و جو