دانلود پایان نامه


استخوان
استخوان ها، بخش ضروری سیستم جنبنده را تشکیل می دهند و به عنوان دسته ه ای اهرم طی حرکت و مقاومت نیروی جاذبه عمل می کنند. در ضمن استخوان ها بافت های هم جوار و اندام های بدن را محافظت و نگهداری می کنند. علاوه بر عملکردهای مکانیکی، آن ها عملکرد مهم شیمیایی را هم بر عهده دارند که آن تهیه منبع تعادل معدنی است.
استخوان ها شامل چندین ناحیه مجزای عملکردی می باشند. در سطوح مفصلی دارای غضروف مفصلی است. پوشش کامل استخوان دارای ساختمان شامه ای یا پیرااستخوان است. پوشش ناحیه محصور غضروف (کپسول) مفصل ها و همچنین پوشش نیام های تاندون، غشاهای مفصلی هستند که غضروف مفصلی را هنگامی که به عنوان دیواره حفاظتی عمل می کند، تغذیه و نرم می کنند. استخوان متصل به هم، تیغک مانند و مشبک در زیر فیزیس درون یک استخوان برون لایه ای، فشرده و دگر بافتی قرار دارد که حفره مغز استخوان را در ناحیه استخوان دار محصور کرده است.
سلول های استخوانی
سه نوع اصلی سلول در استخوان ها وجود دارد: استخوان زاها، کیست های استخوانی، و استخوان شکن ها. استخوان زاها به طور کلی سلول های گرد و درشتی هستند که به همراه مقدار بسیاری آندوپلاسم می باشند. آنها مسئول بافت زایشی استخوانی ترکیب شده (استخوان مانند) هستند. این سلول ها بر روی سطح نواحی استخوان سازی بافت می شوند و به عنوان مجموعه کانال های هاورس شناخته شده اند که درون استخوان یکپارچه بافت زایشی رگ های خونی را احاطه کرده اند. استخوان زاها در پوشش معدنی به استخوان های سخت بافت یا کیست استخوانی تبدیل می شوند. استخوان های سخت بافت با پوشش مواد معدنی از بین نمی روند در عوض از طریق فرایندهای طولانی با دیگر سلول های پوشش دار معدنی و سلول های غیر پوشش دار ارتباط برقرار می کنند. سلول های چند هسته ای بزرگ با لبه های چین خورده ای که بر روی سطح بافت زایشی معدنی شده قرار دارند، استخوان شکن ها می باشند. استخوان شکن ها سنسورهای مکانیکی در بافت زایشی استخوانی هستند. این سلول های عظیم الجثه (20 تا 100  قطر) مستقیماً مسئول از بین بردن مواد معدنی و بافت زایشی (جذب مجدد استخوانی) هستند. استخوان شکن ها از طریق ترشح اسیدها و سپس آنزیم ها (اسید فسفات، کلاژن ها، کاتپسین ها، پروتئازهای خنثی) مواد معدنی را در خود حل می کند و موجب کاهش بافت زایشی می شود. در استخوان سالم، فعالیت های استخوان شکن و استخوان زاها در هم ادغام می شود (از طریق پروتئینی که از استخوان آزاد می شود): در نتیجه با جذب مجدد تشکیل استخوان های جدید صورت می گیرد. (30) لیگاند استخوان پروتگرین (51) نیز عامل حلالی است که به عنوان کنشگر گیرنده فاکتور هسته ای KB لیگاند، فاکتور متمایز استخوان شکن و فاکتور فعالیت تومور مردگی بافت که موجب سیتوکین می شود، شناخته شده است و از طریق استخوان زاها تولید می شود. لیگاند استخوان پروتوگرین موجب تشکیل استخوان شکن از سلول های قبلی می شود و بوسیله ادغام با یک گیرنده حلال (استخوان پروتگرین) بر روی سطح استخوان شکن، استخوان شکن های رشد یافته را فعال می سازد. لیگاند استخوان پروتگرین با نوع پوک آن، موجب گسترش پوکی استخوان می شود این بیماری نمایانگر افزایش غلظت استخوان در ارتباط با شکل دهی مجدد استخوان میانی استخوان شکن است. برخلاف انواع اشکال پوکی استخوان که می تواند با افزایش فاکتورهای رشد یا سلول های مغز استخوان نجات یابند، لیگاند استخوان پروتگرین فقط می تواند از طریق افزایش لیگاند استخوان پروتگرین نجات یابند و این بدان معناست که این عامل برای تشکیل استخوان شکن ضروری است. (51 و 52)
بررسی مشکل و ساختمان استخوان در پروتونگاری ها و یا در بخش های پوششی استخوانی، الگویی را آشکار می سازد که برای مقاومت در برابر فشار طراحی شده است. فشارها، در یک استخوان متحمل وزن الگوی رادیوگرافی شده از ساختمان استخوان را متعادل می کند. توانایی استخوان برای تنظیم شکل بیرونی و نمای آن از طریق جذب مجدد و شکل دهی مجدد در واکنش به چنین فشارهایی، یکی از خصوصیات منحصر به فرد این گونه بافت هاست.
(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است


فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید
آناتومی و فیزیولوژی بافت های پیوندی خاص