دانلود پایان نامه

صنعت فورج

فرم و شکل دهی فلزات گداخته یا تحت فشار قرار دادن آن ها، توسط قالب های فورج و یا پرس های هیدرولیکی یا پنوماتیک و یا پتک های ضربه ای را صنعت فورجینگ می نامند.

اکثر قطعات صنعتی در صنایع مهم مانند ماشین سازی، خودروسازی و صنایع نظامی با روش فورج تهیه می شوند. عملیات فورج قطعات را می توان با بهره گرفتن از پتک های تمام اتوماتیک و  پیشرفته که قادر است تعداد ضربات لازم و ارتفاع صحیح هر ضربه را کنترل و تنظم نماید، تعیین نمود.

در روش فورجینگ (آهنگری) مواد کار با قابلیت کوره کری، و در حالت گداخته، فرم لازم را می گیرند. این قطعات دارای مقاومت و استحکام بیشتری نسبت به قطعات مشابه ماشین کاری شده هستند. زیرا در پروسه ی آهنگری مواد اولیه قطعات به هم فشرده شده و قعطات مهمی مانند میل لنگ ها، دسته پیستون ها، آچارها و . . .  ساخته می شوند. از قابلیت های روش فورج در تولید فرآوره های صنعتی می توان به کاهش هزینه و انبوهی تولید و از معایب این روش به کمتر دقیق بودن قطعات تولید شده اشاره کرد. اکثر قلزات چکش خوار مانند فولادها، و آلیاژهای مس، آلیاژهای آلومینیوم و . . .  قابلیت عملیات آهنگری را دانرد. چدن خاکستری جزء فلزاتی است که خاصیت آهنگری نداشته، زیرا امکان شکستگی در آن وجود دارد.

قابلیت کوره کاری و فورج قطعات فولادی؟، به مواد آلیاژی موجود در آن ها بستگی دارد. هر چه مقدار کربن فولادها کمتر باشد، می توان حرارت شروع آهنگری را افزایش داد.

در پروسه ی فورجینگ با افزایش مدقار کربن در فلزات، از قابلیت فرم گیری و آهنگری آ نها کاسته می شود. همچنین فولادهایی برای عملیات فورج مناسب می باشند که مقدار فسفر و گوگرد آنها از 1% بیشتر نباشد و اگر مقدار گوگرد در وفلاد زیاد باشد باعث ایجاد شکستگی و ترک هایی بر رئی فولاد گداخته می گردد. در ساخت قالب های فورج از روش های جدید تکنولوژی ماشین کاری و اسپارک استفاده می کنند، به این شکل که ابتدا محفظه ی قالب های فورج را با روش سنتی ماشین کاری می کنند و اندازه ی نهایی را با ساختن الکترودهای مسی که شکل و ابعاد دقیق قطعه کار است، با عملیات اسپارک اورژن انجام می دهند. البته مدل های مسی (الکترودها) با روش کپی کاری گرافیت روی دستگه سه بعدی کپی ساز طراحی و ساخته می شوند که در بخش های بعدی کتاب مورد بحث قرار می گیرد. در طراحی و ساخت قالب های فورج باید به قدرت بولک ها، اسکلت قالب های فورج، با توجه به فشار بالا، و مدقار تناژ لازم و نیرویی که برای تولید به کار می رود، توجه نمود. بلوک ها و ساختمان قالب باید توانایی تحمل فشارهای عمودی (فشارهای پرسی) و فشارهای جانبی (عکس العمل داخلی قالب ) را داشته باشند و در به کارگیری فولاد های آلیاژی با بهره گرفتن از جداول فولادها ، بهترین انتخاب را انجام داد.

·               اصول طراحی قالب های فورج

قالب های فورج با بهره گرفتن از تکنولوژی پیشرفته و محاسبات دقیق و به کارگیری نرم افزارها و تجارب کاربردی طراحی می شوند.

خاصیت تغییر فرم پذیری قطعات فلزی بر اثر حرارت، فشار و ضربه ی قابلیت فورجینگ آن ها می باشد. فلزاتی مانند فولادها، آلیاژهای مس، آلومینیوم و غیره خصیت این شکل پذیری در پروسه ی فورجینگ (آهنگری) را دارند. قطعات فورج کوره کاری شده، دارای کیفیت و قدرت بیشتری هستند. در طراحی قالب های فورج، خواص فیزیکی، تکنولوژیکی، قابلیت های آهنگری و کوره کاری فلزات که تعیین کننده هستند، باید در نظر گرفته شوند.

طراح قالب های فورج برای پتک کاری آلیاژهای مقاوم در برابر دما، باید توجه ویژه ای نسبت به طرح مواد قالب و عملیات ماشین کاری و قالب سازی داشته باشد و در پروسه ی پتک کاری آلیاژها، قالب های فورج باید دارای مقاومت، تحمل حرارت بالا و استحکام لازم باشند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

صنعت فورج

دسته‌ها: متفرقه