دانلود پایان نامه

روشنفکران:

مؤثرترین قشر بر ایده ها و گرایشات دانشجویان، روشنفکران می باشند. به عبارت بهتر یکی از گروه هایی که همواره هدف گروه های روشنفکری قرار گرفته اند دانشجویان می باشند.

در دوران دهه 1320 روشنفکران خصائص رادیکال پیدا می کنند و مبارزات ضد استعماری اوج می گیرد. در این دهه به دلیل امکان فعالیت های باز سیاسی دانشجویان ایرانی به احزاب سیاسی و روشنفکران ملی و چپ (جبهه ملی و حزب توده) گرایش دارند.

پس از کودتای 28 مرداد به دلیل مدرنیسم آمرانه پهلوی، روشنفکران ایرانی به سوی فرهنگ ضد تجدد گام بر می دارند و در دهه 40 و 50 این مبارزات به اوج خود می رسد.

طیف ملی گرایان به دلیل مطرح شدن به عنوان ایدئولوژی رسمی شاهنشاهی و طیف چپ به دلیل اینکه تجلی فرهنگ ما دیگرایانه است، در میان دانشجویان و مردم مورد استقبال قرار نمی گیرد. در عوض گرایش دینی شدید در میان دانشجویان و نقش شریعتی در پل زدن بین دانشجویان و توده مردم، زمینه را برای افزایش نفوذ اندیشه های مذهبی فراهم می کند.

دوره پیش از انقلاب، جامعه روشنفکری ایران، تنها مانع برای تولیدات فکری و فرهنگی خود را دخالت دولت محدود بودن آزادی می دانستند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی جریان روشنفکری به طور دهه جانبه در روند انقلاب اسلامی وارد شد و به نوعی دهه 1360 ادامه همان گرایش های دهه 1350 است.

گرایش مسلط در آغاز انقلاب، اندیشه های شریعتی است. حتی بسیاری از روحانیون در این دوره تلاش می کنند اندیشه های خود را با وام گیری از زبان و مفاهیم ساخته و پرداخته شریعتی ارائه دهند. اما، پس از حدود دو سال، با تحکیم پایگاه روحانیت در ساختار قدرت سیاسی، اندیشه شریعتی به تدریج توسط روحانیت سنتی کنار زده می شود.

در این مقطع اندیشه رضا داوری که نشانه استمرار گفتمان رادیکالی انقلاب اسلامی است بازسازی مذهب سنتی را با خود به همراه دارد. در واقع اندیشه های داوری همزمان با عملیات وسیع اسلامی سازی در اوایل دهه 1360 آغاز می شود و بازتاب این اندیشه های اسلامی سازی در انقلاب فرهنگی و تعطیلی دو نیم سال دانشگاه ها به وضوح دیده می شود. دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران نیز ادامه منطقی همان اندیشه هاست.

پایان جنگ و تغییرات ساختاری در سه عرصه بین المللی منطقه ای و داخلی باعث تجدید نظر و بازسازی دیدگاه ها و اندیشه ها گردد و در این مقطع شاهد ظهور نسل جدید با دیدگاه های نوین هستیم. در این دوران دیدگاه های دکتر سروش به بسیاری از مطالبات اجتماعی و سیاسی جوانان و دانشجویان پاسخ می دهد. تاکید ایشان بر عقلانیت، جامعه مدنی و گفتگو با غرب، نشانه های گست از گفتمان انقلاب اسلامی است.

در اواخر دهه دوم انقلاب، نشانه هایی از افول نظریات داوری و سروش آشکار می گردد. و با احیاء و بارسازی اندیشه های شریعتی فصل جدید در تاریخ روشنفکری آغاز می شود.105

بنابراین در آغاز انقلاب شریعتی در میان دانشجویان مسلمان هوادارانی دارد اما به تدریج دیدگاه های سنت گرایی و اقتدارگرایی دینی جایی برای این تفکر نمی گذارند.

دانشجویان در طی دوران جنگ بطور صادقانه در خدمت نظام قرار می گیرند و در این مقطع تاکید بر غرب ستیزی و عدالت خواهی مهمترین شعار آنهاست. پس از پایان جنگ دانشجویان و روشنفکرانی که تجربه انقلاب و جنگ داشتند به جای نگاه بیرون و موضعگیری ستایش آمیز یا خشم آلود علیه آن، به یک نگاه درون چشم می اندازند.

در دهه 1370 دانشجویان به همراه روشنفکران (بویژه روشنفکران دینی) به توسعه سیاسی، دموکراسی حقوق شهروند و مدنی و آزادی و… روی می آورند.

روحانیون:

در دو دهه 1360و 1350 یک ارتباط دو طرفه میان روحانیون و دانشجویان وجود داشت. در دهه 1360 روحانی برای دانشجویان مسلمان با ارزش شناخته می شد. در همین دهه بحث وحدت حوزه و دانشگاه مطرح می شود. اما به تدریج روحانیون با مسلط شدن بر اوضاع و در دست گرفتن حاکمیت نیازی به ارتباط دو طرفه با دانشجویان نمی دیدند و بیشتر رابطه یک طرف و میرد و مرادی مطرح می شود.

اما دانشجویان هم مرید محض نشدند و پیروی را مشروط و مقید می دانستند بطوری که در انتخابات دوره دوم، سوم و چهارم مجلس این اختلافات خود را نشان می دهند.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

جنبش های دانشجویی و کودتای 28 مرداد

دسته‌ها: رشته تاریخ