دانلود پایان نامه

تکنولوژیهای لایه فیزیک 802.11:

802.11 به عنوان استاندارد تعداد متفاوتی تکنولوژیهای لایه فیزیکال را که توسط MAC به کار می رود را تعریف کرده است که عبارتند از:

  • 11 2.4 GHZ frequency hopping PHY
  • 11 2.4 GHZ direct sequencing PHY
  • 11b 2.4 GHZ direct sequencing PHY
  • 11a 5 GHZ Orthogonal Frequency Division Multiplexing (OFDM) PHY
  • 11g 2.4 GHZ extended tate physical (ERP) layer

802.11 اترنت بی سیم شامل (HR-DSSS) 802.11b و همچنین 802.11 a  استاندارد OFDM و 802.11 g ERP است.

در حقیقت تفاوت اصلی بین انواع 802.11 ها در لایه فیزیکال آنهاست.

مفاهیم لایه فیزیکی بی سیم:

لایه فیزیکال 802.11 اساساً مکانیزمهای ارسال را برای MAC فراهم می کند به علاوه بر آن اعمال ثانویه ای همچون تشخیص وضعیت محیی بی سیم و گزارش آن به MAC را هم انجام می دهد. فراهم آوردن این مکانیزمهای ارسال مستقل از MAC، در هر دو لایه فیزیکی و MAC توسعه یافته است. این استقلال بین MAC و PHY عاملی است که باعث افزایش نرخ انتقال بالاتر در 802.11 b , 802.11a و 802.11 g شده است. در حقیقت لایه MAC برای همه فیزیکال ها یکسان است.

هر یک از لایه های 802.11 دارای دو زیر لایه می باشند:

PLCP در واقع یک لایه handshake است که واحدهای داده پروتکل MAC را قادر می سازد که بین ایستگاههای MAC روی PMD انتقال داده شوند، که روش انتقال و دریافت داده در محیط بی سیم می باشد. تا حدی، می توان PMDرا به عنوان یک سرویس انتقال بی سیم تصور کرد که توسط PLCP کنترل می شود. زیر لایه های PLCP و PMD بر مبنای انواع 802.11 متغیر هستند. همه PLCP با صرفنظر از نوع فیزیکی 802.11، دارای داده های اولیه ای که واسط برای ارسال داده های هشت تایی بین MAC و PMD را فراهم می کنند، بعلاوه دارای توابع اولیه ای است که MAC را قادر می سازد که زمان شروع ارسالش را به فیزیکال اعلام کند و فیزیکال را قادر می سازد که به MAC  زمان کامل شدن ارسالش را اعلام کند.

در جهت دریافت، توابع اولیه PLCP از فیزیکال به MAC نشان می دهند که چه زمانی شروع به دریافت ارسال از ایستگاه دیگر کرده اند و چه زمان ارسال کامل شده است. برای پشتیبانی از (CCA) Clear channel assesment ، همه PLCPها مکانیزمی برای MAC تدارک دیده اند که موتور CCA را reset کرده و برای فیزیکال وضعیت جاری محیط بی سیم را گزارش بدهد.

به طور کلی plcpها در 802.11  برطیق دیاگرام زیر عمل می کنند. وضعیت عملیاتی پایه، بر اساس روش Carrier sence clear channel assessment (CS/CCA) است. این رویه شروع سیگنال را از ایستگاههای مختلف تشخیص می دهد و معلوم می کند که آیا کانال برای ارسال  افراد است یا خیر. به محض دریافت یک TX و آغاز دادخواست، با تغییر PMD از دریافت به ارسال به وضعیت انتقال تغییر حالت داده و واحد داده پروتکل Plcp را می فرستد.  PLCP Protocol dataunit (PPDU) سپس، تصور می کند که TX تمام شده و به وضعیت (CAICCA) بر می گردد. PLCP وضعیت دریافت را زمانیکه رویه CS/CCA هدر PLCP و پریمبل آن را تشخیص می دهد، درخواست می کند اگر PLCP خطایی را تشخیص دهد، خطا را به MAC نشان میدهد و رویه CS/CCA  را پیش می برد.

دیاگرام وضعیت PLCP

بلوک های ساختمان لایه فیزیکال:

برای درک PMD متفاوت باید مفاهیم اولیه ذیل را درک کنیم:

  • Scrambling
  • Coding
  • Inter leaving
  • Sym bol mapping

– Scramling:

یکی از اصول طراحی فرستنده جدید که ارسال داده را در نرخ های بالا امکانپذیر می کند، فرض بر این است که داده های شما فراهم می کنید از نظر فرستنده به طور رندم ظاهر می شود. بدون این فرض، بسیاری از بهره ها که از  بلوک های ساختمانی دیگر ساخته می شود، درک نخواهد شد.

Scrambling: روش کدگذاری داده ای به صورت تصادفی قبل از ارسال است که برای جلوگیری از اینکه مجموعه ای از صفرها یا یک های متغیر باعث مشکلات هماهنگی درگیرنده شوند. گیرنده گوشا سپس این داده های تصادفی را بر اساس ترتیب ساختار اصلی کد گشایی می کند.

اغلب روش های کدگذاری self- synchroniz هستنتد، به این معنی که کد گشا قادر است خودش را با وضعیت کدگذار هماهنگ کند.

Coding: کدنیگ مکانیزمی است که ارسال داده با نرخ بالا را در کانال های نویزدار امکانپذیر می کند. همه کانال های انتقال دارای نویز هستند که خطاها به شکل بیت های تغییر یافته یا اصلاح شده را باعث می شود. کدینک به شما این اجازه را می دهد که مقدار داده ارسالی در محیط نویزدار را به حداکثر برسانید.

رایج ترین نوع کدینگ در سیستمهای ارتباطی امروزه ، کدهای پیچیده هستند چرا که به راحتی به صورت سخت افزاری با جمع کننده ها قابل پیاده سازی هستند.

Interleaving:

Interleaversها مطرح شدند تا در بلوک هایی که خطا ممکن است رخ دهد پخش شوند. یک inter leaver می تواند یک ساختار نرم افزاری یا سخت افزاری باشد. هدف اصلی آن پخش بیت های مجاور با قرار دادن بیت های غیرمجاور در کنار آن هاست.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

تکنولوژیهای لایه فیزیک 802.11

دسته‌ها: رشته فیزیک