دانلود پایان نامه

عناوین :

  • از مسیح (ع) تا مسیحیت .
  • از دنیوی شدن مسیحیت تا عرفی شدن جامعه مسیحی؛

1-2- دنیوی شدن مسیحیت

الف) تحریر کتاب مقدس

ب) شکل گیری کلیسا

2-2- عرفی شدن جامعه مسیحی

الف ) جوهر مستعد مسیحیت

ب) سرگذشت تاریخی مسیحیت

  • منشأ نظریه حکومت سکولار ( عرفی ) در زمینه انجیلی ـ مسیحی

الف) قدرت دولت ، قدرت کلیسا

ب) برتری کلیسا بر حکومت

ج) دواعی برتری کلیسا بر حکومت

  • طرح نظریه حکومت سکولار در زمینه انجیلی ـ مسیحی

نظریه سنت توماس آکویناس در طرح حکومت عرفی

  • تلاش برای گذر از اندیشه نظام الهی ـ بشری ، به اندیشه نظام بشری
  • گسست الهیات و فرهنگ ؛ دریچه ای به سوی رنسانس

پی نوشت ها

چنانکه در مباحث گذشته تطور لغوی و معنایی سکولاریزاسیون و سکولاریزم وهمینطور تغییر و تحولات ناشی از آن ، بیان شد ، در مبحث کنونی نیز سعی بر آن است که به اجمال روند تاریخی بوجود آمدن این مفهوم نیز ، بررسی گردد . مفهوم سکولاریزاسیون که معنای عام و مورد منظور ازآن در رساله فوق ، همانا غیر قدسی شدن و عرفی شدن امور سیاسی و اجتماعی در غرب می باشد ، طی یک روند چند قرنه صورت پذیرفت .

رنسانس ، اصلاح مذهب ( جنبش پروتستانتیسم )[1] ، تفسیر نوین اندیشه دینی مسیحیت ، عصر روشنگری ، انقلابهای آمریکا و فرانسه ، پیدایش ناسیونالیسم و تبدیل امت مسیح به ملتهای مسیحی ، انقلاب صنعتی ، پیشرفت علوم طبیعی ، تکنولوژی ، رشد و تحول علوم پزشکی و علوم انسانی ، ظهور دموکراسی نوین ، ابزارهای جدید جنگ ، ارتباطات نوین ، برنامه بهداشت عمومی و آموزش همگانی ، نهضتهای جدید در فلسفه ـ هنر و مذهب ، مسأله حقوق بشر و. . .  همگی اینها از عوامل بسیار مهم پدیده سکولاریزم در جوامع غربی می باشند . و در پرتو چنین عوامل و تحولاتی است که ادعا می شود انسان نوین ، متولد شده و جهان جدید سکولار حاصل آمده است . 2

ایدئولوژی سکولاریزم ، با نظر به تمامی عوامل مذکور ، پدید آمده و در جهان غرب ریشه دوانیده است . اما آنچه که مهم است این است که علی رغم تمامی عوامل مذکوردر ایجاد فرهنگ سکولار ، ابتدا باید فهمید که بستر این عوامل مذکور چیست و در کجاست ؟ چنانکه از مباحث گذشته در باب فرایند سکولاریزاسیون آشکار است . این پدیده به لحاظ مفهومی ناظر به جوهر دین بوده و متأثر از بستر تاریخی ـ اجتماعی تحقق آن است و از طرفی نیز تعاریف و ادبیات موجود درباره این مفهوم ، محدود بوده  و از تجربه خاص غربی ـ

  • Protestantism
  • Forod, (( In troduction to modern christian the ology )) , pp. 1-2 .

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

تطورتاریخی شکل گیری مفهوم سکولاریزاسیون ” در اندیشه مسیحی ـ غربی

دسته‌ها: علوم انسانی