دانلود پایان نامه


-1بیان مسأله
از آن جائیکه عمومی ترین و رایج ترین عارضه و علامت در آفازی، آنومی[1] یا نام پریش است، نیاز به یک آزمون استاندارد در این زمینه (به طور خاص) احساس می شود. از این رو هدف ما از تهیه تست مذکور، فراهم کردن منبعی برای تمرینات بالینی، تحقیقات در آفازی و همچنین تحقیقات روان – زبان شناختی[2] می باشد. بعلاوه از آنجا که بیشتر تست های به کار برده شده در این زمینه بر نامیدن اسامی تأکید دارند، در تمرینات بالینی به نوعی نیاز به ارزیابی کاملتر شناخت فصل احساس می شود و تأکید بر طراحی در جاهایی وجود دارد که بطور خاص، نقایص فعلی را مورد توجه قرار می دهند.
2-1 کاربرد های مجموعه
در تحقیقات روان بازشناختی که روی افراد بزرگسال انجام می شود ممکن است از داده هایی استفاده شود که با نظام بازنمائی ذهنی اسامی و افعال[3] در واژگان ارتباط دارند. یعنی که به کاربردن الگوهایی از قبیل: تصاویر متحرک (انیمیشن)، نامیدن واژگان مکتوب، تکالیف، قضاوت واژگانی[4]، مطالعات اولیه و … . همچنین موارد هماهنگ شده در مجموعه برای مطالعات تصویربرداری مغزی[5] در گروه بیماران آفای و افراد غیر آسیب مغزی مفید خواهد بود.
در تحقیقات بر روی بزرگسالان مبتلا به آسیب زبانی[6]، می توان از تصاویر و برچسب های کلامی نوشته شده در نامیدن تصاویر، خواندن، نوشتن دیکته و تکرار استفاده کرده که این موارد را می توان به آسانی برای استفاده به عنوان یک تست ادارکی و استفاده در تکالیف تحقیقی تصویر- کلمه[7] تنظیم کرد.
از آن جائیکه یافته های مشابه را می توان در کیفیتهای مختلف به کار برد، این مجموعه قادر به فراهم ساختن نشانه هایی است که ما را از وجود کمبود مدالیته خاص در اسامی و افعال آگاه می سازد.
در این مجموعه می توان آیتم های اسامی را براساس طبقات معنایی گروهبندی کرد، مانند حیوانات، آیتم های غذایی و مشاغل و به منظور آشکار ساختن کمبودهای نامیدن طبقات ویژه مورد استفاده قرار داد. در این مجموعه شمار زیادی از آیتم ها در رسیدن به اهداف ارزیابی بالینی مؤثر خواهند بود.
ارزیابی درستی نامیدن تصاویر، با به کارگیری مجموعه آیتم ها در قبل و بعد از درمان به درمانگر اجازه خواهد داد که دقیقاً تأثیرات مداخله ای را اندازه گیری می کند.
در نهایت انتظار می رود که این اطلاعات برای رسیدن به اهداف درمانی، چه بسا مفید باشند. شمار زیاد تصاویر شی و عمل[8]، این امکان را به درمانگران می دهندکه صورتهای فراوانی از فعالیت های درمانی را با بهره گرفتن از تصاویر و نامهایشان طرح ریزی کنند. برای مثال ممکن است از بیماران خواسته شود تصاویری را انتخاب کنند که به طریقی با یکدیگر در ارتباطند، یا تصویر یک فعل را با تصویر شی ء مناسب هماهنگ کنند و یا تصاویری را برگزینند، که عنوانشان با صدای خاصی آغاز می شود.
-1 تعریف مفاهیم
مسیرهای درونداد[1]: وسیله ای برای انتقال اطلاعات مورد توجه شامل: موضوعات شنیداری، کلامی، نوشتاری، بینایی و ژسچرها
مسیرهای برونداد[2]: شامل گفتار، نوشتار و ژسچرها می باشد.
آسیب های معنایی در مقوله خاص (ویژه): آشفتگی در درک یا تولید مقوله های معنایی انتخابی، همراه با عملکرد حفظ شده در دیگر مقوله ها.
سیستم واژگانی[3]: مجموعه پیچیده و پراکنده ای از مکانیسم های حفظ بازنمائی برای کلمات، اسامی و افعال آشنا و نیز پردازش های لازم جهت کدشکنی و کدسازی محرکهای ناآشنا.
قضاوت واژگانی: تکلیفی که در آن بیمار تصمیم می گیرد که آیا محرک ارائه شده یک کلمه یا اسم واقعی است یا کلمه و اسم بی معنی است.
در ونداد واجی واژگان: مکانیسم ذخیره ‎ بازنمایی های کلمات بیانی آشنا، که قبلاً شنیده شده اند.
برونداد واجی واژگان: مکانیسم دخیره بازنمائی های کلمات بیانی آشنا که قبلاً تولید شده اند.
آفازی بینایی [4]: آسیب مدالیته ویژه بینایی در نامیدن اشیاء مشاهده شده در حضور پردازش معنایی پایه. این پردازش معنایی پایه از طریق شرح و تفصیل یا ژسچر مربوط به شیء دیده شده، که فرد در نامیدن آن ناتوان است، مشخص می شود.

 

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است


فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید
آفازی (آنومی) فراهم کردن منبع برای تمرینات بالینی، تحقیقات در آفازی و همچنین تحقیقات روان – زبان شناختی