قسط وام مسکن ۵.۲ میلیون تومان شد!

به گزارش مهر ، مدیرعامل بانک مسکن امروز از روش جدید دریافت تسهیلات خرید مسکن خبر داد که با این کار دیگر نیازی به واریز یا خرید اوراق تسهیلات مسکن نیست.

 

در همین راستا ، محمد حسن مرادی ، معاون اجرایی برنامه ریزی و امور برنامه های بانک مسکن ، در یک برنامه زنده تلویزیونی در شبکه خبر گفت: بانک مسکن یکی از سهولت های خرید خانه از خرید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن را ارائه می دهد.

 

وی افزود: متقاضیان دریافت این تسهیلات باید گواهی اولویت تسهیلات مسکن را از بازار سرمایه خریداری کنند که این امر منجر به هزینه هایی برای آنها می شود.

 

مرادی ادامه داد: به مناسبت هشتاد و هشتمین سالگرد تأسیس بانک مسکن عامل از ۱۶ ژانویه تا ۲۲ بهمن کسانی که می خواهند از تسهیلات مسکن استفاده کنند نیازی به خرید اوراق تا ۱۰۰ درصد تسهیلات ندارند.

 

وی تصریح کرد: بانک نیمی از این تسهیلات را بدون سپرده در اختیار متقاضی قرار می دهد. بنابراین هزینه تأمین مالی خرید مسکن برای این دسته از متقاضیان نصف خواهد شد.

قسط وام مسکن ۵.۲ میلیون تومان شد!

یکی از اعضای هیئت مدیره بانک مسکن گفت: به عنوان مثال ، در تهران که سقف تسهیلات خرید مسکن فردی ۱۰۰ میلیون تن است و متقاضیان باید با برنامه جدید بانک ، از فردا ۲۵ دی ماه تا ۱۱ فوریه ، فقط نیمی از محل تسهیلات اوراق قرضه خریداری می کنید (۵۰ میلیون تن) و ۵۰ میلیون تن باقیمانده توسط وام های غیر سپرده خود توسط بانک پرداخت می شود.

 

مرادی درباره نحوه بازپرداخت این تسهیلات گفت: این قسمت از رهن که از محل خرید اوراق تسهیلات مسکونی است مشروط به شرایط قبلی است و بازپرداخت آن حداکثر ۱۲ سال با نرخ سود ۱۷٫۵ درصد است. اما قسمت دوم تسهیلات مسکن که از محل وام های بدون سپرده بانکی است ، بازپرداخت ۵ ساله است و با نرخ سود ۱۸ درصد محاسبه می شود.

 

در طرح جدید بانک مسکن ، اگرچه هزینه خرید اوراق تسهیلات از چرخه دریافت این تسهیلات حذف می شود ، اما با توجه به دوره بازپرداخت ۵ ساله نیمی از این تسهیلات ، رقم اقساط بالاتر خواهد بود.

 

به عنوان مثال ، وام خرید مسکن در تهران برای یک متقاضی فردی ۱۰۰ میلیون تن است که ۵۰ میلیون تن آن با ۱۸ درصد سود و بازپرداخت ۵ ساله محاسبه می شود و کمک های آن تقریباً یک میلیون و ۲۷۰ هزار تن است. ۵۰ میلیون تن با سود ۱۷٫۵ درصد و بازپرداخت ۱۲ ساله و سهم آن ۸۳۲ هزار تن است. ۴۰ میلیون تومان وام تقلبی با سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۵ ساله اقساط یک میلیون تومانی است؛ در مجموع متقاضی باید ماهانه ۳ میلیون و ۱۰۲ هزار تن اقساط وام ۱۴۰ میلیون تنی را پرداخت کند!

 

یعنی اگر قرار باشد در مجموع ۱۴۰ میلیون تومان اوراق قرضه بخرد ، باید ماهیانه ۲ میلیون و ۶۶۵ هزار تومان اقساط بپردازد.

 

همچنین متقاضیان وام خرید مسکن برای زوجین در تهران با طرح وام جدید باید این اوراق تسهیلات را برای دریافت ۱۰۰ میلیون تن خریداری کنند که بازپرداخت آن ۱۲ سال با نرخ سود ۱۷٫۵ درصد است. ؛ برای ۱۰۰ میلیون تن بدون سپرده و اوراق قرضه ، با توجه به نرخ سود ۱۸ درصد و بازپرداخت ۵ ساله ، آنها باید ۲ میلیون و ۵۴۰ هزار تن در ماه و برای ۴۰ میلیون تن ، وام جعاله ، یک میلیون تن در ماه ، با کل ۵ قسط می شود یک میلیون و ۱۹۵ هزار تن!

 

در حالی که اگر این زوج بخواهند در مجموع ۲۴۰ میلیون تن از محل خرید اوراق تسهیلات مسکونی دریافت کنند ، کمک های مالی در مجموع ۴ میلیون و ۳۳۰ هزار تن خواهد بود.

منبع:
https://www.beytoote.com/news/economy-news/tnews11068650.html

درباره‌ی کاشان نیوز

حتما ببینید

رسول پناه نمی‌رود؛ تصمیم یحیی چیست؟

رسول پناه نمی‌رود؛ تصمیم یحیی چیست؟

به گزارش “ورزش سه” ، یحیی گل محمدی که بار دیگر اختلافات خود را با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *