دانلود پایان نامه

عنوان پژوهش

ارزشیابی آزمون تعیین سطح مهارت های شنوایی برای کودکان 3 و 4 ساله دچار آسیب شنوایی شدید و عمیق فارسی زبان شهر تهران.

1-2- بیان مسئله

آسیب شنوایی در کودکان منجر به عوارض سوء متعددی می گردد که از جمله این عوارض مشکلاتی در کسب مهارت های شنوایی (یعنی کشف صدا، تمایز اصوات، شناسایی اصوات، درک گفتار و …)، مشکلاتی در رشد طبیعی زبان، مشکلات عدیده گفتاری و غیره می باشند. برای غلبه بر این عوارض سوء، پس از آن که کودک مناسب ترین وسیله کمک شنوایی را دریافت نمود، باید آموزش های ویژه در حیطه های گوناگون توانبخشی شنوایی مثل، تربیت شنوایی، زبان آموزی، تولید و اصلاح گفتار، مشاوره و غیره به فراخور نیاز کودک ارائه شود. ترتیب شنوایی، نوعی آموزش ویژه برای ایجاد و یا بهبود مهارت های شنوایی است. اما چگونه می توان فهمید که سطح مهارت های شنوایی کودک چقدر است و او به کدامیک از آموزش ها در حیطه تربیت شنوایی نیاز دارد؟ این اولین سؤا لی است که شنوایی شناسان در حیطه توانبخشی شنوایی با آن روبرو هستند. روش درست این است که ابتدا آزمون های شنوایی مختلف روی کودک انجام شود، سپس پاسخ های وی مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. بدین گونه که باید آنچه را که به کودک گفته شده (محرک) و از وی انتظار می رود را با نوع پاسخی که می دهد، مقایسه نمود (اربر[1]، 1982). مربیان کودکان ناشنوا، مایلند هر یک از شاگردان خود را با روش و وسیله یکسان ارزیابی نموده و با توجه به نتیجه ارزیابی توانایی های شنوایی شاگردان، آن ها را برای قرارگیری در برنامه های آموزشی تربیت شنوایی، طبقه بندی نمایند.

نربون وشو در سال 1989 چند دلیل برای اهمیت انجام ارزیابی های توانایی بازشناسی شنیداری ذکر نمودند:

الف) ضمانت اجرایی برای آغاز تربیت شنوایی است.

ب) پس از یک دوره درمان، صرف نظر از نوع روشی که در درک گفتار فراهم شده باشد، با اندازه گیریهای مجدد، مقدار پیشرفت درک گفتار در مقایسه با نتایج آزمون قبلی تعیین می گردد.

ج ) ناتواناییهای خاصی که منجر به مشکل درک گفتار شده، شناسایی می گردد تا متعاقباً در برنامه ترتیب شنوایی لحاظ شوند.

از دیگر دلایل ارزیابی مهارتهای شنیداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- استفاده از این آزمون ها به عنوان راهنمایی برای طراحی برنامه درمانی.

2- اطلاعاتی در زمینه انتخاب یا تغییر روش های آموزشی مختلف فراهم می نماید.

3- تمرینات مناسب گفتاری و شنیداری توسط درمانگران انتخاب می شود.

[1]– Erber, N.P.

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

طرح پژوهش