دانلود پایان نامه


پیشنهاد معماری برای شهر سنندج
در شهر سنندج طبق نتایج همدمای مؤثر 77 درصد اوقات سال احساس سرما وجود دارد و حدود 3 درصد شرایط گرم وجود دارد و حدود 20 درصد آسایش حرارتی برقرار است . بنابراین اولویت  معماری در شهر سنندج مقابله با سرمای هوا در طول سال مخصوصاً فصل پاییز و زمستان می باشد . در مرحله دوم باید تا حد امکان با گرمای طاقت فرسایی تابستان مقابله نمود. بجز پیشنهادات که در معیار ماهانی برای شهر سنندج شده است می توان پیشنهادات زیر را برای بیشتر کردن محدوده آسایش حرارتی بکار برد .
الف ) در خصوص مقابله با سرما پیشنهادات زیر  را می توان بکار برد :
پیشنهاد اول :
فضاهای داخلی ساختمان از همدیگر تفکیک شود و هر کدام به اندازه مورد نیاز گرم شوند – مثلاً لزومی ندارد که به طور دائم اتاق خواب یا حمام و بعضی فضاهای غیر ضروری را گرم نگه داریم . همچنین می توانیم به وسیله نصب در ، در بین فضای داخلی منزل و راه پله ای که به بالا می رود از اتلاف گرما جلوگیری نمود.
 پیشنهاد دوم :
استفاده از پنجره های که در سقف منازل تعبیه می شوند برای ورود به نور خورشید در فصل زمستان مفید هستند ولی شکل استفاده از این پنجره ها در فصل تابستان با عبور نور و انرژی خورشید به داخل منازل باعث گرم شدن فضای داخلی ساختمان می شوند. برای ا مقابله با گرمای ورودی از این پنجره ها در فصل تابستان باید از سایه بانها استفاده شود . البته تعبیه یک دریچه قابل باز و بسته شدن در این پنجره ها می تواند جهت ایجاد کوران در فضای ساختمان برای فصل گرم مؤثر باشد .
 پیشنهاد سوم :
استفاده بهینه از وسایل گرمای زای داخل ساختمان می تواند اتلاف انرژی را به حداقل برساند برای نمونه می توان امتداد لوله را در فضای منزل طولانی تر کرد تا هوای گرم تر دیرتر به خارج منزل هدایت شود یا میتوان با گذاشتن یک مخزن آب کنار بخاری از گرمای مخزن آب استفاده کرد . در نهایت با درزگیری روزنها و استفاده از پنجره های دوجداره می توان اتلاف حرارت را به حداقل رساند .
ب) درباره مقابله با گرما در ماه های تابستان نیز می توان روشهای زیر را به کار برد :
اول : می توان با کاشت درختان خزان دار در فصل تابستان از سایه مناسب آنها استفاده نمود و نیز با تعیین محل مناسب غرس درخت از قدرت خنک کنندگی آن  در فصل تابستان بهره مند شده و از چشم اندازی زیبا آن استفاده کرد . در غرس درختان باید فضای بین آنها در نظر گرفته شود تا در طول شب اشعه موج بلند زمین بدون برخورد با مانعی حرارت را دفع کند . برای جریان بهتر هوا در فصل تابستان بهتر است زیردرختان خلوت نگه داشته شوند.
دوم: ساخت منازل دو یا چند طبقه برای کمتر شدن مساحت سطوحی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند مفید است همچنین ایجاد بافت بهم چسبیده و متراکم جهت دریافت هر چه کمتر انرژی خورشیدی مؤثر است ضمناً با ایجاد برآمدگی روی لبه بام و پنجره ها می توان از نفوذ بیش از حد نور و حرارت خورشید به منازل جلوگیری کرد .
نتیجه گیری نهایی درباره میزان آسایش اقلیمی
برای بدست آوردن میزان آسایش اقلیمی در شهر مورد مطالعه از 3 معیار آسایش روش اولگی ، گیونی و ماهانی استفاده گردیده در شاخص آسایش  اولگی مواقع نسبتاً ناراحت تا کاملاً ناراحت به عنوان ناراحتی حرارتی تلقی می گردد.
و  مواقع نسبتاً سرد تا کاملاً سرد به عنوان منطقه سرد سال و بقیه مواقع سال نیز منطقه آسایش شناخته می شود در معیار ماهانی و میزان طول سال با 3 قسمت آسایش ، گرم ، و سرد ارزیابی می شود.
نتیجه گیری نهایی با بهره گرفتن از روش اولگی
برای اینکه نتایج به دست آمده شاخص آسایش دما – نم در شهر مورد مطالعه تمام اوقات سال را به 3 منطقه گرم و سرد و آسایش تقسیم شده است و نتایج نهایی در جدول (    ) (   ) ارائه شده است .
 

درجه آسایش ماه ها آسایش گرم سرد
فروردین ˜
اردیبهشت ˜
خرداد ˜
تیر ˜
مرداد ˜
شهریور ˜
مهر ˜
آبان ˜
آذر ˜
دی ˜
بهمن ˜
اسفند ˜
سال 3 5 4

درجه آسایش ماه ها در طول روز در سنندج بر اساس روش اولگی

درجه آسایش ماه ها آسایش گرم سرد
فروردین   ˜
اردیبهشت   ˜
خرداد   ˜
تیر ˜  
مرداد ˜  
شهریور ˜  
مهر   ˜
آبان   ˜
آذر ˜
دی ˜
بهمن ˜
اسفند ˜ ˜
سال 3 9

درجه آسایش ماه ها در طول شب سنندج بر اساس روش اولگی
نتیجه گیری  نهایی از نمودار همدمای مؤثر
با بهره گرفتن از نمودار های (4-4) (5-4)(6-4) در حد سالانه مناطق گرم و سرد آسایش شهر مورد مطالعه محاسبه گردیده و نتایج را در جدول(        ) نشان داده شده است .

درجه آسایش سنندج
درصد سالانه تحت پوشش منطقه سرد 37/77
درصد سالانه تحت پوشش منطقه گرم 75/2
درصد آسایش سالانه 88/19

درصد سالانه تحت پوشش مناطق گرم و تحت پوشش مناطق سرد و آسایش در سنندج
نتیجه نهایی با بهره گرفتن از معیار ماهانی
در معیار ماهانی تمام ماه های سال در طول شب و روز به 3 منطقه گرم و سرد و آسایش تقسیم گردیده برای بررسی و نتیجه گیری نهایی نتایج به دست آمده از میزان آسایش در شهر مورد مطالعه طبق معیار ماهانی در جدول (   ) (   ) ارائه گردیده است.
(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است


فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : پیشنهاد معماری برای شهر سنندج