دانلود پایان نامه


قنات
بنابر مطالعات تاریخی هسته های اصلی شکل گیری نخستین تمدن های بشری در کنار منابع آبی بوده اند و از این دست تمدن ها کم نیستند و می توان به تمدن های بین النهرین و ماوراالنهر و تمدن های حاشیهی رودخانه های نیل و سند و گنگ اشاره کرد.
در همین ابتدای بحث این نکته پرواضح است که آب و دست رسی به آن از جملهی ابتدایی ترین نیاز های بشر برای ادامهی حیات خویش است لذا ذهن خلاق بشر در طول تاریخ به شیوه های گوناگون به کشف راه حل های بدیع و خلاقانه ای برای رفع این نیاز دست یافته است. به هر کدام از این دست آوردها که بنگریم شاهد نبوغ، آگاهی، پشتکار، درایت و عشق به سرزمین هستیم. حفر کانال های عظیم، انتقال آب به وسیلهی جوی های درارتفاع در امپراطوری روم، آب رسانی توسط لوله های سفالین در دوره های پیش از تاریخ و هم چنین ابداع فن آوری قنات را می توان از نمونه های برجستهی دستیابی به علوم مهندسی در دوران تاریخی ذکر کرد. بشر در آن زمان با احاطه و شناخت بر علوم هواشناسی و خاک شناسی، علم مسّاحی و نقشه برداری، علم نیارش سازه (استاتیک) و فن ساخت و ساز، موفق به به وجود آوردن دست آورد هایی شده که در حال حاضر نیز با وجود امکانات بسیار پیش رفته چندان سهل الوصول نمی باشند.
اجداد ما آب های شیرین دامنهی کوهستان را با کمک فن قنات سازی که روش ابداعی خودشان بوده به حاشیهی کویرها برده اند تا شرایط سخت و نامناسب محیط زیست خویش را برای زندگی بهتر و مناسب برای کشاورزی که از اصلی ترین شیوه های زندگیشان بود تغییر دهند.
واژه شناسی قنات
کانال زیرزمینی حفر شده توسط انسان که جهت جمع آوری آب شیرین و انتقال آن به سطح زمین برای مصارف کشاورزی، انسانی و دامی ایجاد شده است را در ایران و آسیای میانه قنات و کاریز و در کشورهای عربی فقره می گویند. کاریز کلمه ای پارسی و قنات کلمهی پارسی معرب شده است. در ایران خاوری و افغانستان و آسیای میانه واژهی کاریز بیش تر کاربرد دارد و در ایران باختری واژهی قنات. قنات خود عربی شده ی کنات فارسی است که از ریشهی فعل کندن گرفته شده است.
۱- قنات را در لغت عده ای به معنای نیزه معنی کرده اند که جمع آن، قنوات، قنیات و قنی است، که بعدها، به معنای کانال و مجرای آن و معادل کاریز به کار رفته است، عده ای نیز آن را از کلمهی پهلوی کانیکه برگرفته از کانال و فعل کن و کندن می دانند که به زبان عربی رفته و معرب شده است. این کلمه در زبان آکدی و آشوری به شکل قانو، در عبری به صورت قنا و قانو و در لاتین، به صورت کانال دیده می شود و در زبان پهلوی نیز به شکل کهس به کار رفته است و معادل فارسی امروزی آن، کلمه کاریز و کهریز است.
بسیاری از پژوهشگران، تاریخ حفر قنات را به دورهی هخامنشی نسبت می دهند. علت این است که از دورهی ماقبل هخامنشی سنگ نبشته های اندکی باقی مانده و چون سند مکتوب از ماقبل این دوره وجود ندارد این دوره را به غلط دورهی ماقبل تاریخ می دانند در حالی که علم باستان شناسی، مردم شناسی و زبان شناسی رازهای نهفتهی زیادی را از دوران ماقبل تاریخ برای انسان آشکار نموده است.
می دانیم که تاریخ مدنیت و تاریخ شفاهی در ایران بسیار دیرینه تر از دورهی هخامنشی است و اصولاً یافته های باستان شناسی در شرق چین و آسیای مرکزی و شرق ایران ثابت می کند که مدنیت در شرق ایران و داستان های ایران و توران مربوط به دورانی بیش تر از پنج هزار سال قبل می شود، یافته های باستان شناسی شهر سوخته و جیرفت و آثار به دست آمده از تمدن هلیل رود و آثار تمدن شهرنشینی هفت هزار ساله در غرب ایران (مادها) این فرضیه را اثبات می کند، در حالی که سنگ نبشته ها و تاریخ مدون ایران، تنها دوهزار و پانصد سال اخیر را، آن هم به طور ناقص پوشش می دهد.
(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است


فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : قنات