دانلود پایان نامه


تاریخچه صنعت برق :
صنعت برق در ایران از سال 1283 شمسی با بهره برداری از یک دیزل ژنراتور 400 کیلو واتی که توسط یکی از تجار ایرانی بنام حاج حسین امین الضرب تهیه و در خیابان چراغ برق تهران (امیر کبیر) فعلی گردیده بود آغاز می شود.
این موسسه بنام دایره روشنایی تهران بود و زیر نظر بلدیه اداره می شد. این کارخانه روشنایی چند خیابان عمده تهران را تامین می کرد، خانه ها برق نداشته و تنها به دکانهای واقع در محله ها برق داده می شد و روشنایی آن از ساعت 7 الی 12 بود و بهای برق هم براساس لامپی یک ریال هر شب جمع آوری می شد. از سال 1311 اولین کارخانه برق دولتی به ظرفیت 6400 کیلووات در تهران نصب گردید، ولی مردم از گرفتن امتیاز خودداری می کردند و به همین دلیل برای پیشرفت کارها برای کسانی که انشعاب برق می گرفتند یک کنتور مجانی به عنوان جایزه در نظر گرفته می شد. چند سال بعد وضع تغییر کرد و کار به جایی رسید که انشعاب برق سرقفلی پیدا کرد.
هیتر :
گرمکن یا هیتر دستگاههایی هستند که توسط آن آب ورودی به بویلر را گرم می کنند تا درجه حرارت آب بالا رود تا به تجهیزات و لوله های بویلر آسیب نرسد، این عمل توسط هیترها انجام می شود، هیترها به دو صورت وجود دارند :
1ـ هیترهای باز
2ـ هیترهای بسته
هیترهای باز : هیترهایی هستند که حرارت را مستقیم به آب منتقل می کنند.
هیترهای بسته : هیترهایی هستند که حرارت را از طریق لوله ها و محیط به آب منتقل می کنند.
به هیترهایی که قبل از پمپ تغذیه قرار می گیرند هیترهای فشار ضعیف گفته می شود و به هیترهایی که بعد از پمپ تغذیه قرار می گیرند هیترهای فشارقوی گفته می شود.
سوپر هیتر : بخاری که از درام خارج می شود دارای قطره های آب می باشد که باعث می شود پره های توربین آسیب ببینند و خوردگی و پوسیدگی در پره ها ظاهر شود برای اینکه بخار به توربین آسیب نرساند باید قبل از برخورد به پره های توربین به بخار خشک تبدیل شود، این عمل (خشک کردن) توسط سوپر هیتر انجام می شود.
فرق هیتر و سوپر هیتر این است که : هیتر باعث می شود که درجه حرارت آب ورودی به بویلر زیاد شود ولی سوپر هیتر باعث می شود بخار ورودی به توربی به بخار خشک تبدیل شود.
بـویـلـر :
آب پس از خروج از پمپ تغذیه (Feed Pump ) و شیر یکطرفه وارد اکونومایزر می شود که اولین قسمت دیگ بخار می باشد، که حاوی تعدادی لوله موازی است که در آخرین مرحله دود خروجی از بویلر لوله های اکونومایزر قرار دارند داخل این لوله ها آب تغذیه ورودی به بویلر جریان دارد این آبها مادامی که لوله های اکونومایزر را طی می کنند حرارت دود را جذب نموده و سپس به درام هدایت می گردند. بنابراین اکونومایزر سبب می گردد که راندمان بالا برود.
آب در درام با آبهای داخل آن مخلوط شده و سپس از طریق لوله های پائین آورنده به لوله های دیواره ای و محوطه احتراق وارد می شود، همانطور که از نام محوطه احتراق پیداست، فضایی است که عمل احتراق در آن صورت می گیرد. اطراف این محوطه تعداد زیادی لوله های موازی نزدیک به هم که به لوله های دیواره ای موسوم هستند پوشیده شده است. بخشی از حرارت حاصل از احتراق از طریق تشعشع و جابجایی به این لوله ها منتقل می گردد، اینها نیز حرارت را به آب داخل خود منتقل می نمایند. بنابراین در کوره هر سه نوع انتقال حرارت با یکدیگر انجام می گیرد. حاصل این تبادل حرارت جذب حرارت توسط آب داخل لوله ها و تبدیل آن به بخار است. به عبارت دیگر کلیه بخاری تولیدی دیگ در این لوله ها ایجاد می شود، از طرف دیگر جذب حرارت توسط لوله های دیواره ای باعث خنک شدن فضای اطراف کوره می شود و لذا شکلی از نظر عایقکاری دیواره های اطراف محفظه احتراق پیش نخواهد آمد پس می توان گفت که لوله های دیواره ای همانطور که از نامشان پیداست دیواره کوره را تشکیل می دهند.
(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است


فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید
تاریخچه صنعت برق