دانلود پایان نامه

پلاستیک ها؛ حافظ تعادل محیط زیست

پلاستیک ها از نظر کمک به پیشرفت تکنولوژی ، افزایش کیفیت زندگی و اطمینان از این که بشر از منابع طبیعی اش به خوبی و به مرور موثر استفاده می کند، نقشی بسیار حیاتی را بازی می کنند. استفاده ای بهینه از منابع به دو موضوع محیط زیست و اقتصاد این تعادل نیز به روش های انتخاب و استفاده از مواد اولیه، صرفه جویی در منابع برای تولید و کاهش ضایعات تا حد ممکن بستگی دارد. در بخش صنایع پلاستیک این موضوع با عنوان «بهینه سازی منابع» مطرح است و پژوهشگران اروپایی بر این عقیده اند که پلاستیک ها می توانند بشر را در راه استفاده بهینه از منابع طبیعی اش کمک کنند.
هنگامی که ما درباره ی صرفه جویی منابع فکر می کنیم به تناوب موضوع ضایعات را در ذهن داریم، اما نظریه ای در مورد «بهینه سازی منابع» ما را مطمئن می سازد که بایستی به خاطر داشته باشیم که ضربه زدن به محیط زیست از موضوع ضایعات و دفع ضایعات آغاز نمی شود. در واقع، هر چیزی و هر فرایندی، می تواند ضربه ای بر محیط زیست وارد کند، از لحظه ای که مواد خام استخراج می شود تا هنگام تولید یک محصول و تا زمانی که عمر مفید محصول به پایان می رسد ما همواره شاهد ورود ضربانی بر محیط زیست هستیم.
برخلاف آنچه که برخی از مردم تصور می کنند پلاستیک ها در آغاز حیات شان مقداری محدود از منابع طبیعی را استفاده می کنند . به عبارتی، بررسی ها نشان می دهند که فقط 4 درصد از منابع نفتی مصرفی اروپای غربی برای تولید مواد پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد، (نمودار 1).
همچنین، تبدیل پلیمرها به محصولات گوناگون نیز مقدار کمی انرژی مصرف می کند و سبک وزن بودن پلاستیک ها به این معنی است که کاربرد این مواد هر چه باشد؛ از بسته بندی گرفته تا ساخت قطعات خودرو، این مواد به هنگام تولید، مصرف و حمل و نقل موجب صرفه جویی در منابع می شوند. چنین واقعیتی خود به این معنی است که کاربرد پلاستیک ها موجب صرفه جویی در سوخت و در نتیجه کاهش حذف ذرات آلوده کننده ی هوا می گردد.

صرفه جوی در منابع از طریق پیشرفت تکنولوژی

جامعه ی آموزشی و تجاری امروز برای رفع عطش خود در جهت تحول تکنولوژی و توسعه ی دانش مقداری قابل توجه انرژی مصرف می کند، در آینده اما تکنولوژی پلاستیک ها از طریق یک کامپیوتر شخصی و یک مودم معروفترین کتابخانه ها و متخصصین جهان را بر روی میز کار ما قرار خواهد داد.
کاربرد تکنولوژی ریزپردازنده ها که اساس آن بر صنعت پلاستیک ها قرار دارد و تبلور آن را می توان در وسایلی مثل رسانه های چند منظوره (PCTV) ، « سی دی رام» و دیسک های فشرده و نوی دید، موجب کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی های درون شهری خواهد شد، چرا که در چنان شرایطی تنها با فشردن یک دکمه امکان خرید، تفریح و مطالعه در منزل برای هر کسی به وجود خواهد آمد.
در آینده ای نه چندان دور ، ریزسازی پدیده ای عادی به شمار خواهد آمد، چرا که سازنده ها سعی می کنند میزان مواد و منابع مصرفی را به حداقل برسانند و در همان حال میزان تولید ضایعات را نیز کاهش دهند. استفاده ی رو به تزاید از تکنولوژی ریزسازی (nanorechnology) همراه با جدال بشر برای توسعه ی محصولاتی کوچکتر و قوی تر که مزایای زیست محیطی را نیز به همراه دارند، پلاستیک ها را در معرض توجه همگان قرار خواهد داد.

بازیافت پلاستیک ها

میزان تولید ضایعات پلاستیک در اروپای غربی هر ساله در حدود 16 میلیون تن برآورد شده است. از آنجا که همگی ما در زندگی روزانه مان از پلاستیک ها به مقدار زیاد استفاده می کنیم، لذا آگاهی ما نسبت به حضور این مواد بسیار زیاد است. به هر حال، این 16 میلیون تن ضایعات پلاستیک تنها معادل کمتر از 6/0 درصد از مجموع زباله های تولید شده در اروپا و حدود 7 درصد وزنی مجموع زباله های خانگی می باشد. نمودار 2 منابع گوناگون ضایعات و درصدهای مربوطه را نشان می دهد.
(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است


فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

لینک دانلود تحقیق : بازیافت مواد پلاستیک و حفظ محیط زیست