دانلود پایان نامه


 

  • اهمیت موضوع پژوهش و پیشینه آن

آلودگی محیط زیست یکی از بزرگترین، یا حتی بزرگترین و حادترین معضل جهان امروز است. آسیب های بی شمار ناشی از آلاینده های گوناگون بر سلامتی انسان، زیست بوم ها و انواع موجودات زنده، توجه دانشمندان و محققان نقاط مختلف دنیا را به خود جلب نموده است. اهمیت این موضوع به حدی است که این دهه را دهه محیط زیست نامگذاری کرده اند تا تأکید بیشتری بر جدی بودن مساله آلودگی محیط زیست و لزوم توجه به آن و ضرورت  یافتن راهکارهایی جهت جلوگیری از افزایش این مشکل  باشد.
در سال 1803، مالتوس، بزرگترین معضل بشریت را کمبود مواد غذایی دانست و هشدار داد که با توجه به روند فزاینده افزایش جمعیت کره زمین، به زودی به جایی خواهیم رسید که غذای کافی برای تغذیه همه انسانهای ساکن این کره وجود نخواهد داشت و امروز شاهدیم که طبق گزارش های سازمان ملل، 800 میلیون گرسنه در جهان وجود دارند که قادر به بدست آوردن غذای مورد نیاز خود نیستند. بعد از مالتوس، عده ای دیگر که خود را نئومالتوسیان نامیدند، آلودگی محیط زیست را معضلی بزرگتر و جدی تر  از مساله کمبود مواد غذایی دانستند، و متاسفانه، اخبار تکان دهنده ای که در این زمینه بدست آمده و می آید  این حقیقت تلخ را تایید می کند. برخی از اخبار و آمارهای ارائه شده از سوی سازمان های معتبر جهانی را از نظر می گذرانیم:

  • در شهرهای بزرگ جهان، روزانه صدها نفر جان خود را در اثر آلودگی هوا از دست می دهند. پژوهش هایی که در 15 شهر بزرگ اروپا انجام شده است نشان می دهد که آلودگی هوا در شهر لیون فرانسه سبب مرگ زودرس 30 تا 50 نفر در روز می شود و در پاریس، 260 تا 350 نفر هر روز بر اثر بیماریهای قلب و عروق ناشی از آلودگی هوا می میرند. محققان دانشگاه هارواد دریافته اند که میزان مرگ و میر در شــــهرهایی که بیش از استانداردهای مجاز با آلودگی هوا مواجهند حدود 20 درصد بیشتر از شهرهای دارای هوای غیرآلوده است و میزان بیمارهای قلبی در شهرهای صنعتی، حدود 30 درصد بیشتر از سایر شهرهاست.
  • گزارشی از صندوق محیط زیست بانک جهانی حاکی است که ســـالانه 800 هزار نفر در جهان بر اثر بیماریهای تنفسی، قلبی و سایر بیماریهای ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.
  • نازایی، اختلالات نوزادان، کم خونی، نارسایی های حاد کلیوی، اختلالات کبدی، دردهای شدید شکمی، بیماریهای چشمی حاد و بعضاً کوری، مشکلات تیروئیدی، افزایش فشار خون، سکته، فلج، اختلالات حافظه، پایین آمدن بهره هوشی، عدم تمرکز و انواع ناراحتی های روحی و روانی از جمله افسردگی، اضطراب های شدید، تنش ها و غیره ،از عواقب انتشار وسیع آلاینده ها در جهان می باشند.
  • آلودگی محیط زیست منجر به بروز عظیم ترین و فاجعه آمیزترین انقراض بزرگ تاریخ حیات شده است…. حیات در طول تاریخ طولانی خود، از بیش از سه میلیارد سال پیش، شاهد پنج انقراض عظیم بوده است که به ترتیب در اواخر دوران های اردوویسین، دونین، پرمین، تریاس و کرتاسه رخ دادند. در هر یک از این پنج انقراض عظیم، تنوع زیستی و تعداد گونه های زیستی تا حد زیادی کاهش یافت و گاه چند میلیون سال طول می کشید تا تنوع زیستی دوباره بهبود حاصل کند و غنای خود را بازیابد. مشهورترین آنها، انقراض پنجم بود که در آخر دوره کرتاسه رخ داد و باعث نابودی نسل دایناسورها شد. ولی این انقراض، مخربترین انقراض عظیم تاریخ خلقت نبود، بلکه فجیع ترین آنها انقراض ششم است که به دست انسان آغاز شده و بسیاری از دانشمندان احتمال داده اند که علاوه بر بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری، منجر به نابودی نسل بشر نیز خواهد شد. وجود مقادیری از انواع آلاینده ها از جمله آفت کش ها و سموم شیمیایی در شیر انسان، احتمال این فرض را افزایش داده است.
  • آلودگی محیط زیست و گرمایش ناشی از آن، یک سوم زیستگاه های طبیعی جهان را تا آخر این قرن بطور اساسی دچار اختلال می کند و تمامی گونه های زیستی که امکان مهاجرت سریع، با سرعتی بیش از روند تخریب را ندارند و یا زیستگاه های آنها منحصر به فرد است محکوم به نابودی خواهند بود.
  • طبق فهرست قرمز ارائه شده از سوی IUCN (اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی) در سال 2002، 5714 گونه از گیاهان و 5453 گونه از جانوران جهان با خطر انقراض مواجه هستند و از این میان، 928 گونه از گیاهان دولپه ای، 79 گونه از تک لپه ای ها، 17 گونه از مخروطیان، بیش از 22 گونه از نهانزادان آوندی، 181 گونه از پستانداران، 182 گونه از پرندگان، 55 گونه از خزندگان، 30 گونه از دوزیســــتان، 257 گونه از ماهیان، 46 گونه از حشـرات و 222 گونه از نرم تنان در شرایط بسیار حاد و بحرانی به سر می برند. و البته این ارقام از میان گونه های شناسایی شده است و مسلماً گونه های فراوانی وجود دارند که بدون اینکه حتی شناسایی شده باشند در حال نابودی هستند ، چنانکه گفته می شود حدود 90 درصد از گیاهان جنگل های جاده ای هنوز مورد مطالعه و بررسی قرار نگرفته اند و چه بسا بتوان از آنان، داروهایی ارزشمند برای بیماریهای غیرقابل درمان امروز بدست آورد.
  • جنگل های حاره ای که با تنوع زیستی فوق العاده غنی، حداقل دو پنجم گونه های گیاهی و جانوری دنیا را در خود جای داده اند با روندی بسیارسریع، حدود بیست میلیون هکتار در سال، در حال تخریب هستند.
  • طبق آمار دیگری از سوی IUCN، در حال حاضر بیش از 5715 گونه زیستی در قاره آسیا، 5643 گونه در قاره آمریکا، 3822 گونه در آفریقا، 1483 گونه در اروپا، 1663 گونه در استرالیا و 27 گونه در قطب جنوب در خطر انقراض قرار دارند…. و این گنجینه ارزشمند و بی بدیل حیات است که حدود 5 میلیارد سال به طول انجامیده تا به غنای امروزی رسیده است: تنوع زیستی .

…و اخبار هولناکی از این قبیل ، فراوانند.
یک زیست شناس می گوید: «معدنچیان برای اطلاع از وجود گازهای مهلک، از قناری های استفاده می کنند؛ مرگ قناری ها برای آنها هشداری است مبنی بر وجود گازهای کشنده. و اکنون ما نیز باید چنین هشدارها و اخطارهایی را از اجساد دلفین ها و شیرهای دریایی مرده بر سواحل، پرندگان بیجان افتاده بر زمین ، و جنگل های نابوده شده دریافت داریم و پیش از آنکه خیلی دیر شود چاره ای جدی بیندیشیم. مرگ گونه ها هشداری است برای گونه Homo sapiens (انسان خردمند)! … »
معضل بزرگ آلودگی محیط زیست، از زمانی آغاز شد که بشر به صنعت و بهره برداری بی رویه از طبیعت و منابع طبیعی روی آورد و رابطه همزیستی و مسالمت آمیز، متعادل و دو جانبه خود با محیط زیست و سایر موجودات زنده را به رابطه ای یکطرفه و متعادل تبدیل کرد و طی مدت زمانی کوتاه، تغییراتی هنگفت و فشاری عظیم و غیر قابل تحمل  بر محیط زیست وارد آورد. این فشار به حدی بود که طی سال های 1970 تا 1995، یک سوم منابع طبیعی زمین نابود شدند، آب ها، خاک ها و هوا در سراسر کره زمین به انواع آلاینده ها آلوده شدند و بسیاری از زیستگاه های طبیعی دچار تخریب گردیدند. فعالیت های بشر در ده های اخیر منجر به ورود میلیون ها تن مواد آلاینده به اتمسفر شده است، و این روند آلودگی همچنان ادامه دارد. در حال حاضر، آلاینده های حاصل از فعالیتهای مختلف انسانی اعم از فعالیتهای صنعتی، نقل و انتقالات، کشاورزی، دفع فاضلاب ها و غیره، به نحو گسترده ای در سراسر کره زمین انتشار یافته اند و موجب صدمات شدید بر سلامتی انسان، محیط زیست او و منابع طبیعی او می گردند. طبق محاسبه ای که در ایالات متحده امریکا انجام شده است،  خسارات مالی وارد بر گیاهان زراعی و تزئینی و انواع محصولات گیاهی در اثر آلودگی هوا به تنهایی  بیش از یک میلیارد دلار برآورد گردیده است.
مساله آلودگی محیط زیست و تاثیر آلاینده های ناشی از فعالیت انسان بر محیط، از قرن ها پیش مورد توجه بوده است. جان ایولین، نویسنده انگلیسی، در کتابی که در سال 1661 منتشر کرد، برخی از ابتدایی ترین صدمات ناشی از آلوگی هوا بر گیاهان را ذکر کرد و به شرح مشکلات رویشی گلها و درختان میوه در هوای آلوده به دود زغال سنگ انگلستان پرداخت. ایبسن در نروژ نیز مساله قابلیت جابجایی و انتشار آلاینده ها در مقیاس وسیع و در سراسر جهان را مطرح کرد و نوشت: «مه دود حاصل از سوخت زغال سنگ در انگلستان، به صورت بارانی دوده ای و آلوده بر سراسر جهان خواهد بارید.»
در زمینه آلودگی  محیط زیست، مساله آلودگی هوا بخصوص مبحثی بسیار قابل توجه و پراهمیت است، زیرا هوا قادر است  در مسافت های طولانی جا بجا شود و آلاینده ها را در سراسر جهان منتشر کند. علاوه بر این، بسیاری از آلاینده های محیط زیست  ابتدا در هوا وجود دارند و سپس از آنجا به زمین آمده، و منجر به آلودگی آب ها و خاک ها می گردند.
(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن تحقیق در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است


فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید