دانلود پایان نامه


امروزه، در ورای پیشرفت هائی که در زمینه ی تزریق سوخت موتور دیزل صورت گرفته، کاهش مصرف سوخت و افزایش در توان و گشتاور، فاکتورهای بسیار مهمی به شمار می آیند. در گذشته، اهمیت این فاکتورها موجب استفاده ی بیشتر از موتورهای دیزل با تزریق مستقیم (DI) بوده است. در مقام مقایسه با موتورهای دیزل با پیش محفظه و یا مجهز به محفظه ی گردابی، که به نام موتورهای با تزریق غیر مستقیم (IDI) معروفند، موتورهای با تزریق مستقیم دارای فشار تزریق بیشتری هستند. این امر منجر به اختلاط بهتر سوخت- هوا گشته و احتراق در ان کاملتر صورت می گیرد. در موتورهای با تزریق مستقیم، با توجه به این واقعیت که اختلاط بهتر انجام می شود و به علت عدم وجود پیش محفظه و یا محفظه گردابی، هیچ گونه تلفات ناشی از سریز سوخت وجود ندارد و نسبت به موتورهای با تزریق غیر مستقیم، مصرف سوخت 15-10 درصد کاهش می یابد.
علاوه بر این، موتورهای مدرن امروزی بیشتر در معرض مقررات سخت مربوط به گاز اگزوز و صدا هستند. این امر باعث شده است که از سیستم تزریق سوخت موتور دیزل، انتظارات بیشتری مطرح شود، از جمله:
– فشارهای بالا در تزریق سوخت،
– منحنی بنیادی تری از آهنگ سوخت دهی،
– شروع تزریق متغیر،
– تزریق پیلوتی،
– سازگاری مقدار سوخت تزریقی، فشار تقویت یافته، و کمیت سوخت تزریقی در یک مرحله ی کاری معین،
– کمیت سوخت راه انداز وابسته به درجه ی حرارت،
– کنترل دور آرام مستقل از بار وارده بر موتور،
– تنظیم سرعت مطلوب با توجه به مصرف سوخت و بازده،
– به کارگیری چرخش دوباره ی گاز اگزوز، EGR با کنترل خودکار،
– کاهش در تولرانس ها و افزایش در دقت، در تمام طول عمر مفید وسیله ی نقلیه.
گاورنرهای مکانیکی متداول (وزنه های گریز از مرکز) با به کارگیری چندین وسیله ی اضافه شده، شرایط متنوع در حین کار را ثبت می کنند تا تشکیل مخلوط با کیفیت بالا تضمین شود. بنابراین، این نوع گاورنرها به یک کنترل ساده ی دستی در موتور محدود می شوند، در صورتی که عمل کننده های مهم و متنوعی وجود دارند که امکان ثبت آن ها توسط این وسائل وجود ندارد و یا اگر هم ثبت شوند، سرعت کار مطلوب نخواهد بود.
مرور کلی سیستم
در سال های گذشته، به علت افزایش، چشم گیر در توان محاسبه ای میکروکنترلرهای موجود در بازار، تبعیت کنترل الکترونیکی دیزل (EDC) از مقررات و شرایطی را که پیشتر یادآور شدیم را ممکن ساخته است.
برخلاف خودروهای دیزلی مجهز به پمپ های انژکتور ردیفی یا آسیابی متداول، راننده ی یک وسیله ی نقلیه کنترل شده توسط EDC نمی تواند هیچ گونه اثر مستقیم روی پمپ انژکتور داشته باشد، به عنوان مثال کنترل مقدار سوخت تزریقی که به طور متداول به وسیله ی پدال گاز و یا سیم گاز انجام می شود، در اینجا حاصل متغیرهای عمل کننده ی متنوعی از جمله وضعیت کاری، داده های توسط راننده، آلاینده های گاز اگزوز و نظائر آن است.
بدین معنی که یک سیستم ایمنی پیشرفته ای باید به کار برده شود تا خطاها و ایرادات را تشخیص دهد و به نسبت شدت و حدت، راه کارهای مناسب برای رفع آن ها را ارائه دهد (به عنوان مثال: محدودیت گشتاور، یا راندن اظطراری خودرو در گستره ی دور آرام (رساندن خودرو به کارگاه). سیستم EDC هم چنین امکان تبادل بین مقادیر به دست آمده در این سیستم با مقادیر حاصل از سایر سیستم های الکترونیکی در خودرو به وجود آید (به عنوان مثال با سیستم کنترل کشش (TCS) و کنترل الکترونیکی تعویض دنده.) بدین ترتیب، این سیستم می تواند با کل سیستم خودرو ادغام شود.
پردازش داده های EDC
سیگنال های ورودی
حس گرها همراه با عمل کننده ها، وسیله ارتباطی بین خودرو و واحد پردازش داده های آن هستند. سیگنال های حاصل از حس گرها، از طریق مدار الکتریکی محافظ و اگر لازم باشد از طریق مبدل های سیگنال و آمپلی فایرها، وارد یک واحد و یا واحدهای متعدد کنترل الکترونیکی (ECU) می شوند.
– سیگنال های ورودی پیوسته (مثال: اطلاعات حاصل از حس گرهای پیوسته مربوط به مقدار هوای مکیده شده توسط موتور، درجه حرارت هوای ورودی و حرارت خود موتور، ولتاژ باطری و نظائر آن ها) به وسیله مبدل پیوسته/ گسسته در ریز پردازنده ECU، به مقادیر گسسته تبدیل می شوند.
– سیگنال های ورودی گسسته (مثال: سیگنال های کلید قطع و وصل، یا سیگنال حس گر گسسته از قبیل پالس های سرعت دورانی از حس گر Hall می توانند به طور مستقیم توسط ریزپردازنده ها پردازش می شوند.
– به منظور از بین بردن پالس های تداخل کننده، سیگنال های پالسی شکل که از حس گرهای القائی دریافت می شوند و حاوی اطلاعاتی مانند دور موتور و علامت تنظیم موتور هستند، توسط مدار ویژه ای در ECU بهبود یافته و به موج مربعی تبدیل می شوند.
اصلاح سیگنال، بسته به میزان پیچیدگی داخلی حس گر، به طور کامل و یا نسبی در داخل حس گر می تواند انجام شود. شرایط کاری که در نقطه ی نصب پیش می آید تعیین کننده ی میزان بارگذاری حس گر است.
اصلاح سیگنال
مدار محافظ برای محدود ساختن سیگنال های ورودی در حد حداکثر ولتاژ از پیش تعیین شده به کار می رود. سیگنال اصلی با بهره گرفتن از صافی، تقریباً به طور کامل از وجود سیگنال های تداخلی آزاد شده و سپس تقویت می یابد تا بتواند با ولتاژ ورودی واحد ECU متناسب باشد.
(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج
نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است


فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید
کنترل الکترونیکی موتور دیزل (EDC)

دسته‌ها: رشته مکانیک