دانلود پایان نامه


1-بیان مسئله :
پدیده شهر نشینی که شامل رشد جمعیت شهر ها ، افزایش تعداد شهر های بزرگ و ظهور شهر های تازه می شود ، تحولاتی  را در ساختار فیزیکی ، اقتصادی و فرهنگی – اجتماعی آن ها به وجود آورده است . تردیدی نیست که با گرایش روز افزون شهر نشینی ، با توجه به مسائل فضائی ، تدارکات و چگونگی شکل گیری آن ها ، همچنین ارتباط با محیط اطراف و روستاها از اهمیت شایانی برخوردار است مهم ترین عامل ایجاد شهر را بایستی در مازاد تولید محصولات کشاورزی ، توسعه شبکه راه ها و تمایل بشر به ایجاد یک زندگی دسته جمعی در کنار یکدیگر جست و جو کرد در میان مهم ترین عوامل پیدایش شهر ها ، بایستی توسعه شبکه راه ها را عادی ترین و قدیمی ترین عامل دانست .
منشا ایجاد شهر ها را در عوامل عمده ای از قبیل توسعه مبادلات کالا ، پیشرفت تجاری و تمدن انسانی می توان شمرد . همچنین در ایجاد و توسعه شهر ها عامل طبیعی مانند وجود آب ،مساعدت زمین و خاک و امثال آن ها را باید مورد توجه قرار داد از دیدگاه دیگر وجود نقاط امن ، سر پناهها و مقابله مردم در مقابل حملات خارجی را بایستی از جمله عواملی دانست که به شهر ها نقش دفاعی داده و مردم را برای مقابله و دفع حملات دشمنان در کنار یکدیگر قرار داده است .
به نظر می رسد عوامل متعددی در شکل گیری و توسعه شهربهاباد نقش داشته است به طوری که فضای این شهر در طول پیدایش تاکنون بیانگر عوامل مختلفی چون قرار گیری در مسیر ارتباطی ، منابع آب زیر زمینی ، باغات فراوان ، توسعه اقتصادی – فرهنگی ، شبکه آب های سنتی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر توسعه فیزیکی بهاباد بوده است .
این تحقیق در راستای دستیابی به چگونگی رشد و توسعه فیزیکی شهر بهاباد و راهکارهای ساماندهی آن است . و تا کنون تحقیقات عمیق و گسترده ای در این  زمینه صورت نگرفته است .
 
1-2- تعاریف عملیاتی
توسعه : توسعه روندی است فراگیر در جهت افزایش توانایی های انسانی ، اجتماعی برای پاسخگویی به نیازهای انسانی ، اجتماعی ضمن آن که نیازهای پیوسته در پرتوهای ارزش های فرهنگی و بینش های پایداری جهان پالایش یابند.
توسعه فضایی : تغییرات در فاصله های  زمانی به لحاظ محیط طبیعی ،فعالیت های اقتصادی و کالبدی است .
 
توسعه فیزیکی : فرآیندی پویا و مداوم است که طی ان محدوده های فیزیکی و فضای کالبدی آن در جهات عمودی و افقی از حیث کمی و کیفی افزایش می یابند .
توسعه شهری : بسیج امکانات بالقوه اجتماعی و اقتصادی و کالبدی برای بالا بردن کیفیت محیط زیست شهری و برقراری توازن در کیفیت و کمیت زندگی شهری  است .
برنامه ریزی شهری : عبارتست از تامین رفاه شهرنشینان از طریق محیطی بهتر ، مساعدتر ، سالمتر ، آسانتر ، موثرتر و دلپذیرتر .1
 
1-3- محدوده مورد مطالعه
بهاباد به عنوان محدوده مورد مطالعه بین طول شرقی 55 درجه تا 65 درجه و 15 دقیقه و عرض شمالی 31 درجه و 35 دقیقه تا 32 درجه و 5 دقیقه شمالی واقع شده است که در منتهی الیه جنوب شرقی استان قرار گرفته است که از نظر توپوگرافی فاقد عارضه مهمی است و شیب آن از جنوب به شمال می باشد منطقه مورد مطالعه بر روی خط زلزله با آسیب پذیری متوسط قرار گرفته است و به علت بارندگی و نفوذ پذیری مناسب و اقدامات انجام شده امکان سیل گیری آن کاهش یافته است .
توسعه شهر بهاباد عمدتا از سال 1357 صورت گرفته و از سال 1362 به عنوان یک نقطه شهری شناخته شده و دارای شهرداری گردیده است . واز دید سلسله مراتب کالبدی شهر بهاباد به عنوان نقطه رشد و مرکز منظومه شرق شهرستان بافق محسوب می شود .
جمعیت شهر بهاباد در سال 1385 ، 7378 نفر بوده است و نرخ رشد جمعیت در سالهای 85-1375 برابر 4.6 درصد بوده است .
 
 
1-4-فرضیه ها
 

  1. یکی از دلایل توسعه فیزیکی شهر بهاباد شبکه ارتباطی و تقویت محور ارتباطی منطقه با اطراف می باشد .
  2. یکی از دلایل توسعه شهر بهاباد حوزه نفوذ شهر است .
  3. یکی دیگر از عوامل توسعه فیزیکی شهر بهاباد استفاده بهینه از توانمندیهای زراعت و باغداری است .
  4. و عامل دیگر در توسعه فیزیکی شهر مدیریت شهری است که در دوره های مختلف نقش داشته است .

 
1-5- روش تحقیق
 
نوع تحقیق ، کاربردی – توسعه ای و روش بررسی آن توصیفی –تحلیلی است . محدوده جغرافیایی تحقیق شهر بهاباد است . اطلاعات این تحقیق به صورت کتابخانه ای و با بهره گرفتن از اسناد و مدارک و نتایج سر شماری و آمارنامه و نقشه ها جمع آوری شده است . علاوه بر ان از اطلاعات میدانی هم استفاده شده است و در مرحله بعد طبقه بندی اطلاعات به دست آمده از منابع مکتوب ، عملیات میدانی و تحلیل اطلاعات انجام گرفته است . مرحله آخر نتیجه گیری و ارائه راه حل مناسب جهت رسیدن به وضعیت مطلوب و سازماندهی بهتر شهر است .
 
1-6-اهداف تحقیق
الف : شناخت عوامل موثر در پیدایش و شکل گیری شهر بهاباد
ب  : روند توسعه فیزیکی شهر بهاباد
ج  : دستیابی به چگونگی توسعه فیزیکی شهر بهاباد
 
 
1-7- اهمیت و ضرورت موضوع
 
شهر موجودی زنده است که متاثر از عوامل و شرایط اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و تاریخی ، جغرافیایی و سیاسی و …. است .
امروزه شهر نشینی به یکی از پیچیده ترین فضاهای کالبدی و عملکردی تبدیل شده و هر روز مسائل و پرسش های تازه ای را در ارتباط با علت وجود مکانیسم حیات خود مطرح می سازد این که شهر ها چگونه پا گرفته اند و بر اساس چه روابطی به حیات خود ادامه می دهند و نیروی محرکه پویایی عظیم آن ها چیست و یا اینکه عوامل محیطی و جغرافیایی در مکان یابی آن ها تا چه حد موثر بوده است و به زبانی ساده تر جاذبه های شهرنشینی در چه نهفته است . از جمله پرسش هایی است که تنها به طور جسته و گریخته مورد بررسی قرار می گیرد و هنوز پاسخی درست و مبتنی بر یافته های علمی داده نشده است .
ضرورت تحقیق از لحاظ اجتماعی ، اقتصادی ،کالبدی و زیست محیطی و تاثیرات آن در توسعه شهری مورد توجه است و نهایتا توجه به ارزش های فرهنگی و اجتماعی از جایگاه ویژه بر خوردار است .
بنابراین ضرورت تحقیق عبارتست از :

  1. ساماندهی توسعه فیزیکی با توجه به زیر سخت های اقتصادی ، فرهنگی و زیست محیطی.
  2. ارائه الگوی مناسب و بهینه جهت توسعه آتی شهر و جلوگیری از رشد طولی شهر .
  3. پی بردن به نیاز های آتی شهر در زمینه توسعه زمین ، خدمات ، تجهیزات زیر ساختی .
  4. و ارائه الگوی بهینه جهت انجام تحقیقات مشابه .

 
1 هاتفی اردکانی ، محمد رضا ،پایان نامه دوره کارشناسی ارشد ، بررسی روند تکوین و توسعه فیزیکی شهر اردکان ، دانشگاه یزد ، بهمن 1384
(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است


فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید
خلاصه ای بر شرایط طبیعی شهر بهاباد