تفاوت ضربان قلب و نبض چیست؟

آیا نبض همان نبض است؟

ضربان قلب بدن شما ضربان قلب یا تعداد ضربان قلب در دقیقه است. نبض در افراد مختلف متفاوت است.

 

هنگام استراحت ضربان قلب شما کندتر و هنگام ورزش ضربان قلب شما تندتر می شود. بیایید ببینیم چگونه ضربان قلب را اندازه گیری کنیم؟ آیا در هر نقطه از بدن نبض وجود دارد؟ آیا نبض زیر شکم نشانه بارداری است؟

 

تفاوت ضربان قلب با ضربان قلب بدن چیست؟

آیا نبض همان نبض است؟ ضربان قلب تعداد ضربان های قلب در دقیقه است که با نماد bpm نشان داده می شود.

 

ضربان قلب را می توان با استفاده از دستگاه های اندازه گیری ضربان قلب یا الکترودهای الکتروکاردیوگرافی (EKG) به طور دقیق از طریق قفسه سینه اندازه گیری کرد.

 

اما نبض در واقع یک حرکت مکانیکی جریان خون در عروق است که هر دقیقه با انقباض قلب ایجاد می شود.

 

انواع تکانه ها ، آشنایی با انواع مختلف تکانه ها
نبض ، نبض مکانیکی جریان خون در عروق است که در اثر انقباض قلب هر دقیقه ایجاد می شود

 

ضربان قلب طبیعی چیست؟

ضربان قلب معمولاً معمولاً بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه است. بنابراین ضربان قلب شما ممکن است متفاوت باشد. ضربان قلب کودکان نسبت به بزرگسالان سریعتر و سریعتر است.

 

حداکثر ضربان قلب ، به طور متوسط ​​، بالاترین ضربان قلب شما نامیده می شود. برای محاسبه حداکثر ضربان قلب قابل پیش بینی خود می توانید از فرمول زیر استفاده کنید:

 

سن شما -۲۲۰ = حداکثر ضربان قلب

 

تفاوت بین ضربان قلب و ضربان قلب ، تفاوت بین ضربان قلب و ضربان قلب
ضربان قلب معمولاً معمولاً بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربان در دقیقه است

 

چگونه ضربان قلب خود را بدست آورم؟

سرخرگ های مچ دست و گردن به سطح پوست نزدیک هستند که باعث می شود نبض بدن در این نقاط بسیار آسان شود.

 

در اینجا چند مرحله ساده وجود دارد که می توانید برای شروع روند آماده سازی برای مدی تیشن بردارید. به این نبض بدن تکانه شعاعی نیز گفته می شود.

 

دست خود را بچرخانید تا کف دست شما بالا باشد.

دو انگشت دیگر را با احتیاط وارد شیار بازو کنید. زیر مچ دست با یک سانتی متر در پایین مچ دست.

اگر موقعیت دست شما درست باشد باید بتوانید نبض خود را احساس کنید.

 

نبض معده و شکم ، نبض تخمدان ها
شما باید بتوانید نبض خود را در هنگام صحیح قرار گرفتن دست احساس کنید

 

ضربان قلب را می توان روی گردن نیز با دو انگشت به همان روش اندازه گیری کرد. انگشت خود را با دقت در شیار نرم دو طرف نای قرار داده و نبض را احساس کنید.

 

این تکانه هایی هستند که از یکی از شریان های کاروتید عبور می کنند. این عروق ، شریانهای اصلی هستند که از قلب جریان می یابند.

 

وقتی نبض بدن را پیدا کردید:

از ساعت یا کرنومتر استفاده کنید. یا چشمان شما به مدت یک ساعت متمرکز هستند.

تعداد ضربان های ضربان در دقیقه یا ۳۰ ثانیه را بشمارید.

 

تعداد پالس ها در هر دقیقه میزان ضربان قلب استاندارد را تعیین می کند. با دو برابر شدن تعداد پالس ها در ۳۰ ثانیه می توانید این عدد را نیز بدست آورید.

 

در چند مکان بدن نبض دارد؟

علاوه بر دو بخشی که ذکر شد و از طریق آنها می توانید نبض بدن را بدست آورید ، قسمتهای دیگری از بدن وجود دارد که می توانید نبض بدن را از آنها بگیرید اما دشوارتر هستند. این مکان ها عبارتند از:

 

پشت زانو

داخل بازو وقتی بازو کشیده می شود

کشاله ران

معبد یا لوب گیجگاهی

قسمت فوقانی یا داخلی پاها

 

اندازه گیری ضربان قلب در حین ورزش

ضربان قلب را می توان از طریق قسمت نرم گوش با استفاده از یک مانیتور ضربان قلب حاوی یک سنسور فوتوسل اندازه گیری کرد (همچنین به عنوان مانیتور سنسور مادون قرمز شناخته می شود). اما به دلیل تغییر در نور محیط ، ضربان سازهای ضربان قلب چندان قابل اعتماد نیستند.

 

علاوه بر این ، آنها به حرکات بدن حساس هستند و ممکن است در هنگام ورزش شدید دقیق نباشند. این امر ممکن است به دلیل حرکت دستگاه در حین ورزش باشد ، یا ممکن است به دلیل حرکت روان خون ، بدون فواصل زمانی مشخص در رگهای باریک گوش نرم باشد.

لمس کردن روش صحیحی برای به دست آوردن نبض ورزشی نیست. اگر فردی بخواهد ضربان قلب خود را به صورت دستی اندازه گیری كند ، باید بلافاصله پس از قطع ورزش این كار را انجام دهد ، زیرا پس از بهبودی بدن ضربان قلب كاهش می یابد.

 

نبض پلک

پرش پلک اسپاسم مکرر و ناخواسته عضلات پلک است که اغلب در پلک فوقانی ایجاد می شود ، اما می تواند در هر دو پلک ایجاد شود. برای اکثر افراد ، این گرفتگی ها بسیار ملایم بوده و مانند پلک های نرم احساس می شوند. اسپاسم معمولاً هر چند ثانیه یا دو دقیقه رخ می دهد.

 

مقدمه ای بر انواع مختلف نبض ، انقباض قلب
نبض پلک پرش پلک اسپاسم مکرر و ناخواسته عضلات پلک است

 

اسپاسم پلک می تواند بدون هیچ دلیل مشخصی رخ دهد. از آنجا که به ندرت نشانه یک مشکل جدی است ، معمولاً علت آن بررسی نمی شود. با این حال ، ممکن است دلایلی وجود داشته باشد ، برخی از آنها ممکن است به شرح زیر باشد:

 

سوزش چشم

کشش پلک ها

خستگی

کمبود خواب

ورزش

عوارض جانبی دارو

فشار

مصرف الکل ، تنباکو یا کافئین

 

نبض معده و شکم

ممکن است در گردن یا مچ دست خود نبض داشته باشید ، اما آیا تابحال احساس تپش در معده یا شکم خود کرده اید؟ اگرچه این ممکن است آزار دهنده باشد ، اما معمولاً جای نگرانی نیست و ممکن است شما فقط نبض خود را در آئورت شکمی احساس کرده باشید.

 

آئورت شریان اصلی است که خون را از قلب به بقیه بدن می رساند. این رگ از قلب شما شروع می شود ، به مرکز قفسه سینه پایین می آید و سپس به شکم شما می رود. احساس بعضی اوقات جریان خون از این ورید اصلی طبیعی است ، اما گاهی اوقات این می تواند نشانه ای از وضعیت حادتر باشد.

 

تفاوت در ضربان قلب و ضربان قلب ، انواع ضربان قلب
آئورت شریان اصلی است که خون را از قلب به بقیه بدن می رساند

 

گاهی احساس نبض در شکم می تواند نشانه بارداری باشد. همچنین ، وقتی زیاد غذا می خورید ، بدن باید کارهای بیشتری برای هضم غذا انجام دهد. به همین دلیل نیاز است تا خون بیشتری در بدن حمل شود. شاید به همین دلیل است.

 

علاوه بر این ، اگر دراز بکشید و زانوهای خود را بالا ببرید ، ممکن است در شکم خود احساس نبض کنید. این به دلیل افزایش جریان خون در شکم است. این شرایط کاملا طبیعی است و به محض برخاستن بهبود می یابد.

 

نبض تخمدان

اول از همه ، شما باید مطمئن شوید که ضربه ای از تخمدان وارد شده است. زیرا اندام های زیادی مانند روده و معده و … در این قسمت وجود دارد. اما اگر از تخمدان باشد ، ممکن است به دلیل زمان تخمک گذاری باشد که بعضی از خانم ها در اواسط چرخه احساس خارش کمی می کنند یا بعضی از اوقات گاهی درد می کنند. اگر این از بین نرفت ، باید با پزشک خود مشورت کنید.

منبع:
https://www.beytoote.com/scientific/midanid/heart2-pulse2-rate.html

درباره‌ی کاشان نیوز

حتما ببینید

بارداری در تابستان مناسب تر است یا در زمستان؟

بارداری در تابستان مناسب تر است یا در زمستان؟

اگر این دوره با زمستان تداخل داشته باشد ، هنگامی که میزان اکسیژن ، خورشید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *