دانلود پایان نامه

پایان نامه کارشناسی ارشد

گروه: کلام شیعه

 

عنوان

دلایل مشروعیت استمداد و کمک خواهی از اولیای الهی

 

استاد راهنما

حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا بهدار

 

استاد مشاور

حجت الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن حسن زاده

شهریور 1393

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود
(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)
تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده پایان نامه:

موضوع توسل، از موضوعات و مسائل مورد اختلاف بین خاصه(شیعه) و گروهی از اهل سنت به نام وهابیت است. شیعه بر اساس آیاتی از قرآن و روایات و سیره ی اصحاب و معصومینb اعتقاد دارد که واسطه قرار دادن اولیای الهی برای درخواست از خداوند متعال، منافات و دوگانگی با توحید ندارد به شرط آنکه به وسائط نگاه استقلالی نشود، بلکه آن ها وسیله دانسته شوند و مسبب الآسباب خداوند متعال می باشند. این گونه توسل، عین توحید است. در قران کریم نیز اصل توسل را ضامن بقای ایمان و ملکه تقوا در ضمیر انسان دانسته و آن را به عنوان شرط رسیدن به فلاح و رستگاری می داند، چرا که بدون توسل و استمداد از مواهب و عطایای الهی ، و آنچه که پروردگار برای تعالی به سوی خویش در اختیار بشر قرار داده،غیر ممکن است.(مائده/35) از این رو کردن اتهام شرک به تحت هر عنوانی درست نیست و اتهامی  کاملا بی اساس است که از سر جهل یا غرض وررزی از سوی مخالفین به شیعیان نسبت می دهند.
بر این اساس، این تحقیق با بررسی آیات قرآن و روایات و سیره ی اصحاب و معصومینb ما را به این نتیجه می رساند که استمداد از اولیای الهی، امری منطقی، عقلی و مطابق با قرآن و شریعت اسلام می باشد و کلیه ی شبهاتی که در این باب وارد می شود، بی اساس و قابل پاسخ گویی می باشد. دراین رساله به اثبات مشروعیت توسل و پاسخ به شبهات در این باب پرداخته خواهد شد.
واژگان کلیدی: مشروعیت، توسل، اولیای الهی، استمداد.
برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید


دیدگاهتان را بنویسید