دانلود پایان نامه

واحد تهران مرکزی

دانشکده اقتصاد و حسابداری

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.A )

رشته:اقتصاد

گرایش : اقتصاد انرژی

عنوان :

جایگاه بخش انرژی در اقتصاد ایران،

رهیافتی مبتنی بر تحلیل های داده-ستانده

استاد راهنما :

دکتر مهدی صادقی

استاد مشاور :

دکتر داود منظور

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

مقدمه

انرژی یکی از اساسی ترین بخش های جهان ماست. ما از انرژی برای انجام کارها استفاده می کنیم. انرژی به حرکت درآورنده وسایل نقلیه اعم از خودرو، قطار، هواپیما و همچنین موشک هاست. انرژی خانه های ما را گرم می کند، غذای ما را می پزد، موزیک می نوازد و تصاویر تلویزیون را به ما نشان می دهد. زمانی که غذا می خوریم، بدن ما غذا را به انرژی جهت انجام کار تبدیل می کند. هنگامی که می دویم یا راه می رویم، انرژی غذا را در بدن خود می سوزانیم. همچنین هنگامی که فکر می کنیم یا چیزی می خوانیم یا می نویسیم، کاری انجام می دهیم. خودروها، هواپیماها، قطارهای برقی، کشتی ها و ماشین آلات نیز انرژی را به کار تبدیل می کنند. بنابراین انرژی را می توان به «توانایی انجام کار» توصیف کرد. (سازمان بهینه­سازی مصرف سوخت 1382)

با بررسی تاریخ تمدن و پیشرفت بشر ملاحظه می گردد، تمدن بشر در پرتو توانایی انسان در به کار گرفتن انرژی بوده است، قبل از انقلاب صنعتی، انرژی محدود به قدرت بازوی انسان و حیوانات بوده و در نتیجه قدرت جوامع بشری به تعداد جمعیت و افراد هر کشور وابسته بوده است. بعد از انقلاب صنعتی، مصنوعات اختراع شده، سطح استفاده از انرژی را بسیار گسترده نموده بطوریکه انقلاب صنعتی را دروازه ورود تمدن بشری به عصر تازه ای می دانند. (کریمی 1378)

بعد از انقلاب صنعتی، مصنوعات اختراع شده نظیر اختراع ماشین بخار و استفاده از آن در به حرکت درآوردن قطارها و چرخ کارخانجات تاثیر بسزایی در رشد و توسعه اقتصادی کشورهای توسعه یافته کنونی داشته است. در ابتدا استفاده از ذغال سنگ و انرژی موجود در آن موجب به حرکت در آمدن توربین ها و موتورهای بخار گردید اما اندک اندک جایگزین شدن سایر سوخت های فسیلی مثل نفت و گاز به عنوان انرژی برتر جای خود را در اقتصاد و صنعت پیدا نمود و هنوز هم به عنوان مهمترین و استراتژی ترین منابع انرژی مورد توجه قرار دارند. (نوشین 1371)

برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید