دانلود پایان نامه

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته :فقه

عنوان : بررسی زندگی و آثار ادبی ابن سکّیت دورقی اهوازی

 
برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود
(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)
تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :
(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

مقدمه

ابویوسف یعقوب بن اسحاق سکّیت یکی از بزرگان ادبیّات عرب در عصر و زمان خویش بود. خانواده ی وی که از اهالی دورق « شاد گان امروزی» بودند ،  به عراق مهاجرت نمودند . ابن سکّیت و پدرش در بغداد مشغول علم آموزی بودند و همزمان  معلم کودکان آنها در درب القنطره بغداد بودند. ابن سکّیت در علوم مختلف مانند علم لغت، نحو ، شعر و روایت و حتی گیاه شناسی ( علم نبات) به درجات والایی رسید . وحتی شاگردانی در تمام علوم آن زمان تربیت نمود ، که در فصل جداگانه ای به آنها پرداخته ایم.در کتاب های مختلف تاریخی شیعه و اهل سنّت ، موّرخین وی را عالمی بزرگ در علوم گوناگون زماخویش دانسته اند. وی که از بزرگترین و برجسته ترین اساتید زمان خویش بهره می برد  که هم اکنون هم پس از قرن ها مورد استناد ادیبان عرب  می باشند ، مانند: علی بن حمزه بن عبداله بن عثمان معروف به کسائی ، اسحاق بن مرار ابوعمروشیبانی ،ابوزکریاء یحیی بن زیاد فرّاء دیلمی ،علی بن حازم ، کنیه اش ابوالحسن بغدادی که غلام کسائی بود، علی بن مغیره (أثرم)، محمد بن مستنیر ( قُطرُب)، ابن اعرابی، أصمعی و… .که در فصول آتی به تفصیل درباره ی آنها بحث خواهیم کرد. و معروفترین شاگردان ابن سکّیت احمد بن داوود بن ونند معروف به ابو حنیفه ی دینوری می باشد.  و دیگر شاگردان سکّیت    ابو سعید سُکّری و ابوطالب المفضّل بن سلامه و … می باشندکه در فصل جداگانه ای به بررسی زندگی و آثارشان خواهیم پرداخت.
بدون تردید ، چیزی که باعث جاودانگی نام ابن سکّیت شده است ، تنها مقام علمی و دانش او نبوده است. بلکه درک و شعور باطنی والای او نسبت به ائمه زمان خویش و انجام مسؤولیت بزرگی که از سوی دو امام بزرگوار زمان وی بر عهده اش گذاشته بودند،  وبا توجه به اینکه تربیت یافته مکتب      اهل بیت بود. در زمانه ای که ظلم و ستم خلفای عباسی موجب استمرار مظلومیت  شیعیان شده بود .در زمان متوکل به اوج خود رسید و اکثر شیعیان تقیه می نمودند. ( مکلّف به تقیه بودند)
بالاخره ابن سکّیت که در آن عصر پر تلاطم و دیکتاتوری خلفاء عباسی زندگی می کرد ، تاب تحمل نیاورد و با توجه به اینکه همه ی مورخین اتفاق نظر دارند ، که وی با وجود داشتن مقام علمی و جایگاه
مناسب در دربار خلافت عباسی ، گرایش علوی و شیعی داشت به نظر می رسد که متوکل با نقشه ی قبلی و با تحریک حسودان و دشمنان ابن سکّیت  این سؤال را از او پرسید. البته شایدانتظار چنین جواب دندان شکنی را نداشت .  وبا وجود اینکه می دانست عاقبت این حرف چیست ولی لحظه ای درنگ نکرد چون حرف حقّی بود که به نظر ابن سکّیت به قیمت جانش می ارزید . و با وجودی که خودش اعتقاد داشت وگفته بودکه : جوانمرد از لغزش پایش آسیب جدی نمی بیندولی از لغزش زبانش ممکن است جانش را بدهد  « یُصاب الفتی من عثره بلسانه و…» ولی اینجاهدف بیشتر از جانش می ارزید و آن چنان برایش مقدس بود که تا پای جان بر سر اعتقاد و ایمان راسخش می ماند و با صدای بلند می گوید : « إن قنبراً غلام علی بن ابیطالب خیر منهما و من ابیهما و… »
البته شهادت ابن سکّیت ،  تنها ظلمی نبود که بر این دانشمند بزرگوارشیعی واردشد بلکه به خاطر اظهار محبتش به اهل بیت ( علیهم السلام) ومقام و جایگاه علمی او بسیاری از معاصرانش برای خوشایندی  بنی عباس و یا حسادت وبه دست آوردن مقام و دلایل دیگر کوشیده اند که ارزش و اعتبار این شخصیت و قدر و منزلت آثار او را بر دیگران پوشیده نگه دارند . به مانند دیگر علماء شیعه که تهمت های ناروائی به آن ها زده اند،  ولی چون برای ابن سکّیت هیچ بهانه ای نداشتند. سعی در مخفی نگه داشتن ارزش علمی آثارش داشته اند.
برای دانلود متن کامل پایان نامه اینجا کلیک کنید


دیدگاهتان را بنویسید